Pierwsza pomoc – problemy trawienne
Udostępnij Google News
Zdrowie

Pierwsza pomoc – problemy trawienne

Problemy trawienne mogą przytrafić się każdemu. Najczęściej są wynikiem zmiany diety np. podczas wyjazdu na wakacje. Zdarza się również, że biegunki i wymioty pojawiają się z powodu zjedzenia zepsutego pożywienia.

Niezależnie od tego, co jest przyczyną zaburzeń ze strony układu trawiennego powinnaś wiedzieć jak sobie z nimi poradzić.

Biegunka

O biegunce mówimy wtedy, gdy w ciągu dnia pojawią się co najmniej trzy luźne stolce. Biegunce mogą towarzyszyć bóle brzucha, nudności a niekiedy również wymioty.

Co zrobić ?

W przypadku biegunki należy zadbać o to, aby chory jak najwięcej pił. Wciągu pierwszych godzin najlepiej podawać wodę niegazowaną, natomiast później należy zamienić wodę na płyny uzupełniające elektrolity. W przypadku najmniejszych dzieci, którym grozi szybkie odwodnienie należy zgłosić się jak najszybciej do lekarza pediatry. Dzieci starsze i dorośli mogą zażyć leki zmniejszające dolegliwości związane z biegunką.

Wymioty

Wymioty są naturalnym sposobem wydalenia z organizmu szkodliwych substancji, które dostały się do żołądka. Mogą występować samodzielnie, albo towarzyszyć biegunce. Zazwyczaj z wymiotami łączą się nudności i ogólne osłabienie organizmu.

Co zrobić ?

Wymioty podobnie jak biegunka mogą prowadzić do odwodnienia, dlatego należy zadbać, aby chory przyjmował płyny. Podczas wymiotów najlepiej podawać do picia wodę mineralną lub lekko osłodzoną herbatę. Należy pamiętać o tym, aby chory po wypiciu kilku małych łyków zrobił sobie chwilę przerwy. Zbyt szybkie picie napoju może bowiem spowodować kolejny atak wymiotów. W przypadku, gdy wymioty są bardzo silne i długo trwają należy skontaktować się z lekarzem.

Zaparcia

Kolejnym problemem dla naszego układu pokarmowego są zaparcia. Często są one odpowiedzią organizmu na zmianę diety. Zaparciom towarzyszy najczęściej ból brzucha.

Co zrobić ?

Najlepszym sposobem na pozbycie się zaparcia jest podanie czopka glicerynowego. Warto jednak pamiętać, że jest to rozwiązanie czasowe. Aby zapobiec zaparciom należy wprowadzić do diety jak najwięcej produktów zawierających duże ilości błonnika. Pieczywo białe najlepiej zastąpić pieczywem razowym, a zamiast płatków śniadaniowych wybrać Muesli. Dobrym sposobem na zmniejszenie problemów z zaparciami jest również zjedzenie owoców przed posiłkiem.

Agnieszka

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie