Smartfony - telefony z charakterem. Jak wybierać?

Smartfony - telefony z charakterem. Jak wybierać?

Kiedyś aparaty telefoniczne były duże, ciężkie i dość nieporęczne. Najpierw drogie, potem dostępne nawet w symbolicznej złotówce. Coraz ciekawsze, oferujące niemałą liczbę możliwości, które zwiększały się z roku na roku. Zaczęły wizualne przykuwać uwagę i szczytem marzeń stawało się zdobycie modelu, który oferował dźwięki polifoniczne! Dziś większość z nas nawet nie pamięta o takich telefonach, bo w dłoniach dzierżymy minimalistyczne w swoim wydaniu komputery.
Reklama
Tak, nie inaczej, jak małe komputery, które mieszczą się w kieszeni spodni noszonych na co dzień. Mowa o smartfonach. Te telefony stały się więcej niż inteligentne, a ich możliwości zaczynają po prostu fascynować. Wybór produktów stał się tak dużym, a i tempo pojawiających się nowości nie maleje, że ostateczny zakup może stanowić wyzwanie. Jak porównywać dostępne modele i na co zwracać uwagę, by smartfon był w pełni gotów spełnić nasze oczekiwania? Funkcjonalność, rozrywka czy indywidualne potrzeby? Smartfony są wręcz naszpikowane technologiami i możliwościami. Z tego względu warto na początek zadać sobie kilka pytań, które ułatwią wstępną selekcję. Na wybór konkretnych systemów operacyjnych, dodatków, aplikacji, rozdzielczości, odporności i wielu innych elementów, jeszcze przyjdzie czas. W pierwszej kolejności zastanówmy się, do czego ma nam służyć nowy smartfon. Niektórzy chcą takiego „inteligentnego” telefonu, by móc grać, oglądać filmy i korzystać z rozrywki, ale w formie urządzenia mobilnego. Dla wielu z nas smartfon staje się narzędziem pracy.
Reklama
Prowadzimy z jego pomocą swój biznes, załatwiamy rozmaite sprawy i zapisujemy najważniejsze informacje, gdy nie mamy tradycyjnego notesu pod ręką. Generalnie jesteśmy w stanie pozostawać w łączności z innymi, przez całą dobę. (O ile nie wyłączymy na noc swojego smartfona). Można wyróżnić niejako trzecią grupę fascynatów smartfonów, a mianowicie miłośników fotografii. Niewielkie cyfrówki mają tę zaletę, że zajmują mało miejsca, więc swobodnie zabierzemy je ze sobą niemalże wszędzie. Ich jakość nie będzie jednak najwyższą. A im lepsze cyfrówki, lustrzanki i coraz bardziej profesjonalne sprzęty, tym wyższa ich cena, większa waga i zdecydowanie większa liczba elementów. Z pomocą smartfonów można dziś robić naprawdę unikalne i wyjątkowe fotografie. Znajdzie się zatem niemała liczba osób, które chcąc mieć możliwość uchwycenia jednorazowych chwil, na fotografiach, wybiorą smartfon, przykładowo Sony Xperia. Mając odpowiedzi na tak postawione pytania, wiemy, w jaką półkę cenową celować. Na jakie parametry i kwestie techniczne powinniśmy zwracać uwagę.
Reklama
Ekran W smartfonach możemy znaleźć technologię IPS, która to oferuje dobre odwzorowanie kolorów, ostre kształty i całkiem niezły czas reakcji na dotyk, choć ekran trzeba mocniej podświetlać. AMOLED to wersja dla miłośników cienkich i niedużych smartfonów. Taki ekran nie wymaga podświetlenia, jest energooszczędny i zapewnia świetny kontrast, choć ostrość jest nieco gorsza niż w IPS. Najmniej ciekawym rozwiązaniem wydaje się być ekran LCD, który wciąż zmaga się z próbami ulepszenia go. Procesor i pojemność Smartfony sprawdzają się dość dobrze w naszych rękach, gdy oferują procesor Qualcomm Snapdragon. Ciut gorzej wypada MediaTek. W niektórych modelach dostępne są autorskie propozycje procesorów. Możemy liczyć na układy dwurdzeniowe, czterordzeniowe, a bardzo często – na chwilę obecną – ośmiordzeniowe. Liczy się jednak nie tylko rodzaj procesora, ale i technologia, w jakiej został wykonany. Jeśli zaś chodzi o pamięć – niezwykle ważną – to oczywiście im jej więcej, tym lepiej dla naszego smartfona.
Reklama
Systemy operacyjne i dodatki Nie możemy pomijać systemów operacyjnych. Obecnie króluje Android stosowany przez większość producentów. Windows Phone przez pewien czas wydawał się wzbudzać spore zainteresowanie, ale aktualnie jest bardziej ciekawostką niż propozycją, za którą pójdziemy w ogień. Doskonałymi parametrami może się poszczycić iOS, jednak ten system uraczy swoimi możliwościami tylko i wyłącznie użytkowników produktów od Apple. Poza tym interesować nas będą dodatki, możliwość korzystania z aplikacji, miejsce na drugą kartę SIM czy wysokiej jakości aparat. Są to jednak elementy, o których zadecydujemy indywidualnie, w zależności od przeznaczenia swojego smartfona. Sony Xperia na prowadzeniu? Modele, na które z pewnością obecnie warto zwrócić uwagę, to flagowce Sony Xperia. Wyróżnia je klasyczne wykonanie i zaopatrzenie w tak zwane lotnisko pod ekranem. Można z powodzeniem rzec, iż są to smartfony eleganckie, choć sprawdzające się w rękach nie tylko biznesmenów. Sony Xperia kusi konstrukcją dobrze trzymającą się w dłoni i parametrami, które pozostają w dużej mierze niezmienne, nawet w wersjach mniejszych modeli.
Reklama
Poza tym można liczyć na bardzo ciekawe oferty. Obecnie trwa promocja z Xperią z okazji targów CES, a co więcej jest to oferta, z jakiej może skorzystać niemała liczba użytkowników, różnorodnych modeli właśnie Xperii. Wystarczy sprawdzić, czy na podanej tutaj liście https://blogs.sonymobile.com/pl/2018/01/09/promocja-z-xperia-z-okazji-targow-ces/, znajduje się nasz model Xperii, by skorzystać z przygotowanych rabatów. ŹRÓDŁA:
  • https://www.komputronik.pl/informacje/jaki-smartfon-10-porad/
  • https://www.morele.net/wiadomosc/jaki-wybrac-smartfon-jaki-najlepszy-najlepsze-smartfony/422/
  • https://www.fandroid.com.pl/najnowsze-smartfony-sony-xperia,15358
  • http://www.komputerswiat.pl/wideo/smartfony-testy/cala-seria/odcinki/sony-xperia-x-szybki-test-dlaczego-tak-dlaczego-nie.aspx
 
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama