Ile trwa adopcja dziecka i czy osoba samotna może adoptować dziecko?

Wiele osób marzy o byciu rodzicem. Nie wszyscy jednak mogą mieć dzieci, czy też ze względów światopoglądowych, wolą adoptować młodego człowieka, którego wychowają w miłości i poczuciu bezpieczeństwa. Procedury adopcyjne są jednak bardzo zawiłe i niestety, nie każdy może je przejść z powodzeniem. Jednocześnie proces ten jest bardzo długo trwały i czasochłonny. Ile trwa adopcja dziecka i kto może zostać rodzicem adopcyjnym?

Adopcja dziecka- kto może adoptować dziecko?

Zgodnie z prawem dziecko adoptować może osoba pełnoletnia, nie ubezwłasnowolniona, ciesząca się nienaganną opinią, a więc niekarana. Wbrew mitom, które pojawiają się odnośnie wieku rodziców adopcyjnych, adopcja dziecka po 40 roku życia jest możliwa, ponieważ nie ma górnej granicy wieku. To bardzo ważne, dzięki temu, często dziecko adoptują jego dziadkowie, dzięki temu, zostaje w rodzinie. Powinna jednak istnieć odpowiednia różnica wieku między rodzicem, a adoptowanym dzieckiem. Dlatego często sąd stwierdza, że najwłaściwszy wiek rodzica, adoptującego dziecko to maksymalnie 40 lat. Oznacza to, że adopcja dziecka po 40 jest możliwa, ale osoby te, mają na to mniejsze szanse, niż np. rodzice w okolicach 30 roku życia.

Kwalifikacje rodzica adopcyjnego

Aby osoba lub para, mogła zostać zakwalifikowana jako rodzic adopcyjny, musi spełnić pewne określone warunki. Rodzic adopcyjny powinien więc spełniać kwalifikacje osobiste określone w art.9 Europejskiej konwencji o przysposobieniu dzieci. Zwraca się wówczas uwagę na osobowość rodzica, stan zdrowia psychicznego, jak i fizycznego, zdolność do wychowania dziecka, sytuację materialną i rodzinną, poglądy i przekonania religijne, motywację, czy dlaczego o adopcję stara się jedna osoba, a nie np. para.

Warunki adopcji dziecka

Oczywiście aby adoptować dziecko, trzeba spełnić określone warunki, nie tylko związane z wiekiem, czy osobowością. Adopcja dziecka, warunki, które należy spełnić, aby zostać rodzicem adopcyjnym:
  • odpowiednia sytuacja materialna, która pozwala na utrzymanie dziecka
  • stały i stabilny związek, najlepiej małżeński
  • dobre zdrowie psychiczne i fizyczne
  • brak uzależnień
  • niekaralność
  • odpowiednia motywacja
  • zgodność co do adopcji obojga partnerów
Często pada pytanie, czy osoba samotna może adoptować dziecko? Powołując się na prawo adopcyjne nie ma przeciwwskazań, aby singiel adoptował dziecko. Jednak warto pamiętać, że par oczekujących na adopcję jest bardzo dużo i to one mają pierwszeństwo w procesie adopcyjnym, ze względu na stabilniejszą i zdrowszą sytuację rodzinną z psychologicznego punktu widzenia.

Ile trwa adopcja dziecka i jak wygląda procedura?

To ile trwa adopcja dziecka, zależy jak szybko wypełnimy formalności, oraz, jak szybko sąd wyda orzeczenie. Aby adoptować dziecko, musimy udać się do ośrodka adopcyjnego. Rodzice odbędą rozmowę z pracownikiem i zostaną przepytani o powód, dla którego chcą adoptować dziecko, dlaczego nie mogą lub nie chcą mieć dzieci biologicznych oraz o to, jak wyobrażają sobie stworzenie rodziny dla dziecka adopcyjnego. Następnie zostają oni zarejestrowani jako kandydaci, na rodziców adopcyjnych. Pracownik szczegółowo wytłumaczy jak wygląda procedura, co należy zrobić oraz poprosi o wypełnienie ankiety. Pracownicy nie będą rozmawiać z waszymi pracodawcami, czy sąsiadami, przyjdą natomiast na wizytę domową, aby ocenić wasze warunki mieszkaniowe, oraz to, czy wasz dom jest gotowy na przyjęcie nowego członka rodziny. Następnie zostanie wydana opinia na temat kandydatów. Po wydaniu opinii nastąpi wyczekiwana przez wszystkich rodziców chwila, a mianowicie, przedstawienie dziecka. Oczywiście najpierw odbywa się to poprzez zapoznanie rodziców z dokumentacją dziecka, a dopiero potem umawia się na spotkanie na żywo. Dziecko spotykamy, na comiesięcznych spotkania. Także, jeżeli zastanawiacie się ile trwa adopcja dziecka, już gdy proces ruszy, to okazuje się, że dokładnie tyle, co ciąża, a więc 9 miesięcy. Bardzo rzadko zdarza się, że proces ten trwa w okolicach roku. Następnie, gdy rodzice potwierdzą, że po zapoznaniu, chcą dalej i ostatecznie adoptować dziecko. Wniosek o adopcję, wraz z kompletem dokumentów, kierowany jest do sądu. Zostanie wyznaczony termin rozprawy o przysposobienie dziecka. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, sąd przyzna prawa, rodzicom adopcyjnym. Po rozprawie rodzice dostaną nowy akt urodzenia dziecka z zapisem, że są oni rodzicami.
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł