Pierwszy dzień w przedszkolu – jak przygotować siebie i dziecko?

Pierwszy dzień w przedszkolu – jak przygotować siebie i dziecko?

Pierwszy dzień w przedszkolu to bardzo emocjonujące wydarzenie nie tylko dla dziecka, ale również dla rodzica. Wiąże się z tym mnóstwo różnych odczuć, bo strach związany z nowym miejscem, z tym czy dziecko sobie poradzi, czy zaaklimatyzuje się wśród rówieśników, po radość wynikającą z tego, że maluch zaczyna nowy etap w życiu. Zanim jednak ten dzień nastąpi, należy odpowiednio przygotować do tego dziecko. W jaki sposób to zrobić?
Reklama

Jak przygotować dziecko na pierwszy dzień w przedszkolu?

  Jest! Udało się! Znalazłaś swojego malucha na liście dzieci, które dostały się do przedszkola. Nie możesz uwierzyć, że to o czym tak długo myślałaś, w tej jednej chwili stało się rzeczywistością. Tylko co teraz? Bo gdy ta pierwsza euforia minie i emocje opadną, będziesz musiała zderzyć się z rzeczywistością. Twoje dziecko również. Czy ono w ogóle wie, co je czeka? Jeśli do tej pory spędzało czas głównie z Tobą, pora zacząć powoli odcinać pępowinę. Jak przygotować dziecko na pierwszy dzień w przedszkolu?
  • Pokaż dziecku, że nawet jeśli Cię nie ma przez jakiś czas, to zawsze wrócisz. Zostaw maluszka z tatą, babcią, z ciocią.. Pozwól sobie w tym czasie na zakupy. Wyjedź gdzieś bez dziecka na weekend. Masz do tego prawo jako mama. A doskonale Wiesz, że to całe przywiązanie to nie tylko problem Twojego dziecka, ale również Twój.
  • Wybierzcie przedszkole, w którym są dostępne zajęcia adaptacyjne. Czasem wygląda to tak, że maluch zostaje sam z grupką dzieci, z którymi będzie widywał się na co dzień, innym razem rodzić może przebywać z nim w tym samym pomieszczeniu, przynajmniej na początku.
  • Gdy już dowiecie się jak ma wyglądać przedszkolna wyprawka, pozwólcie dziecku by wybierało z Tobą jej elementy. Nadruk na ręczniczku, kolor kubeczka czy szczoteczki, ulubiona postać na worku na ubranka do przebrania. To niby takie zupełnie banalne rzeczy, ale dla dziecka jednak bardzo istotne.
  • Wybierzcie ulubioną zabawkę i pozwól swojemu dziecku zabierać ją ze sobą do przedszkola przez pierwszych kilka dni. Nie zawsze placówka na to pozwala, ale często wystarczy tylko zagadać z wychowawcą grupy i każdy problem jest do rozwiązania.
  • Pozwól dziecku na samodzielność. Zaprzestań karmienia łyżeczką, pociągania majteczek po każdej wizycie w toalecie i mycia rąk własnemu maluchowi. To jest właśnie ten moment, gdy Twoje dziecko powinno już potrafić wszystkie te rzeczy. Bez tego typu umiejętności będzie miało problem, by poradzić sobie w przedszkolu i będzie to dla niego bardzo stresujące.
  • Jeżeli Twoje dziecko nie miało do tej pory kontaktu z rówieśnikami, czym prędzej to zmień. Maluch musi nauczyć się na przykład dzielenia, oraz tego, że niecała uwaga osoby dorosłej jest skupiona na nim. Chodźcie razem do klubów mamy i dziecka, na sale zabaw. Zabiera dziecko w miejsca, gdzie naprawdę może spotykać się z rówieśnikami i mieć z nimi kontakt.

A jak powinien wyglądać ten pierwszy dzień w przedszkolu?

Pamiętaj, że to emocje nie tylko dla Ciebie , ale też dla Twojego dziecka.
Reklama
Tego dnia powinnaś wstać wcześniej. Masz to zrobić po to, aby na nic nie zabrakło czasu. Jeśli będziesz poganiać dziecko, nic dobrego z tego nie wyniknie. Nie wolno Ci też krzyczeć na malucha, albo go wyśmiewać gdy nie będzie chciał zostać w przedszkolu. Maluch nie będzie chciał się z Tobą rozstać, ale Ty musisz być nieugięta. Mały buziak, przytulenie i zapewnienie, że wrócisz po obiedzie. To tyle. Dziecko ma wiedzieć, że wychodzisz, ale też musi  mieć świadomość, że niedługo wrócisz Jeśli tylko możesz, przez pierwsze dni odbieraj dziecko wcześniej. Z każdym dniem zwiększaj jego czas przebywania w przedszkolu. Początki zawsze są trudne, ale zapewniamy, że jeśli wybrałaś dobrą placówkę dla swojego dziecka, to już niedługo będzie tam chodziło z uśmiechem na twarzy. Powodzenia!
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama