Boże Narodzenie tradycje w Polsce i na świecie

Boże Narodzenie to wyjątkowy czas. Z tym magicznym czasem wiąże się wiele ciekawych tradycji. Zwyczaje bożonarodzeniowe mogą jednak wiele osób zaskoczyć. W niektórych miejscach tradycje związane z tym świętem są dość nieoczywiste. W Boże Narodzenie tradycje  mają szczególne znaczenie, łączą pokolenia, przywołują wspomnienia minionych lat i wywołują uśmiech na twarzach wszystkich kultywujących. Skąd się wzięły tradycje bożonarodzeniowe w  Polsce i innych miejscach na świecie?

Boże Narodzenie tradycje w Polsce- geneza

Oczywiście swoje rodzime zwyczaje bożonarodzeniowe znamy bardzo dobrze, ale nie każdy wie, skąd się wzięły tradycje bożonarodzeniowe w naszym kraju. Ubieranie świątecznego drzewka, czyli choinki wywodzi się na ten przykład z Niemiec. Jednak choinka, którą znamy na dobre zagościła w Polskich domach dopiero po Pierwszej Wojnie Światowej. Z początku strojono jednak tylko czubek drzewka, teraz kiedy ubiera się choinkę całą, zwyczaj ten ma zupełnie inny wymiar i znaczenie. Były to jeszcze czasy, gdy zwyczaje pogańskie mieszały się z chrześcijaństwem. Obecnie drzewko jest symbolem życia. Zwyczaj całowania się pod jemiołą wziął się natomiast z Wielkiej Brytanii. Jemioła jest symbolem płodności zgodnie z celtyckimi wierzeniami. Również zwyczaje bożonarodzeniowe związane z wysyłaniem kartek pochodzą z kraju słynącego z popołudniowej herbatki. Boże Narodzenie tradycje ma jednak nie tylko wywodzące się z mistycznej symboliki, niektóre zwyczaje pisze życie. Tak właśnie jest z karpiem. Karp na Polskich świątecznych stołach zagościł w czasach PRL. Sklepy świeciły pustkami, a Państwo nie miało pieniędzy na połów ryb morskich. Ponieważ karp był dość tani w hodowli, szybko zagościł na świątecznych stołach.

Nietypowe tradycje bożonarodzeniowe na świecie

Jedzenia nie powinno się marnować, a zwłaszcza tego najpyszniejszego bożonarodzeniowego. Inne jednak zdanie mają Słowacy. Na Słowacji bowiem głowa rodziny, podczas wigilijnej kolacji, bierze na łyżkę i wystrzela w sufit. Im więcej jedzenia zostanie na suficie, tym większe szczęście spotka rodzinę. Boże Narodzenie tradycje w innych krajach, ciekawostki:
  • Na Ukrainie na choince poza bombkami znajdziemy również pajęczynę. Zwyczaj ten związany jest z pewną ukraińską baśnią. Pajęczyna symbolizuje szczęście i dobrobyt
  • W Niemczech natomiast na choince znajdziemy ogórka. Ozdobę w kształcie ogórka lub prawdziwe warzywo, należy ukryć w koronie drzewka. Jeżeli dziecko znajdzie ogórek, wówczas dostanie dodatkowy prezent i zapewni sobie szczęście w nowym roku
  • W Czechach podobnie jak Polacy na Andrzejki, podczas świąt bożonarodzeniowych wróżą sobie rychłe zamążpójście.
  • W Portugalii znajdziemy pełne jedzenia nakrycie dla zmarłych członków rodziy
  • W Hiszpanii zamiast opłatka rodzina dzieli się chałwą
Jak więc widać co kraj, to obyczaj. My jednak najbardziej lubimy nasze, polskie Święta! A Wy?
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł