Jak wygląda zabawa halloweenowa w innych krajach?

Halloween jest typowym amerykańskim świętem, w którym dobra zabawa gra pierwsze skrzypce. Tak różne od naszych Dziadów i od Święta Zmarłych, stało się świętem kultowym już na całym świecie. Przedchrześcijańskie Dziady mają z pewnością jednak więcej z Halloween wspólnego, niż dzisiejszy pierwszy listopada. To tutaj żywi obcowali z umarłymi, dawali im nagrody, karmili, próbowali kupić sobie względy duchów i zmarłych. Halloween jest w tym podobne, jednak nastawione na zabawę, a nie na mistycyzm i niejaką prawdziwość wierzeń.

31 października nocą Halloween

Zwyczaj Halloween zaczyna przenikać do polskiej kultury. Można spierać się o to, czy jest to dobry wpływ i chciany przez nas Polaków. Z pewnością jest to jakaś zabawa dla dzieci, ale tak mocno wykorzeniona z europejskich tradycji i kultury, że zupełnie niepasująca do Polski i polskich zwyczajów. Kultura popularna łyka jednak Halloween jak dzieciaki ciepłe bułeczki. Towar ten sprzedaje się najlepiej w krajach anglojęzycznych. Największe świętowanie obchodzone jest w Stanach Zjednoczonych, w Kanadzie, ale również w Irlandii i Wielkiej Brytanii.

Symbole Halloween – jak się bawić?

Każdy popularny amerykański film czy serial wspomina o Halloween. Święto zmarłych uważane jest za maskaradę, w której może wziąć udział każdy – mały i duży. W ogródkach stawia się dynie z wydrążonym środkiem, miejscem na oczy i szatański uśmiech. W środku dyń stawia się świecie, które nadają powstałym czaszkom uroku i tajemnicy. Ludzie przebierają się za wszelkiego rodzaju monstra, duchy, demony, zombie, czarownice i tak dalej. Najlepsze przebranie wygrywa – kto ma lepsze, ten dostaje lepsze prezenty. Dzieci wypowiadają znaną formułkę „Treat Or Trick”, czyli „Cukierek albo psikus”. Dorośli mają do wyboru, albo poczęstować duszki czymś czekoladowym i dobrym, albo otrzymać niemiły w prezencie, zapowiedziany psikus. Wybór nasuwa się tylko jeden. Bawić się można na tzw. scary farm, czyli zaaranżowanych przestrzeniach, gdzie ludzie spotykają się do wspólnej zabawy. W Polsce podobne miejsca znaleźć możemy w niektórych klubach.

Kto był pierwszy? Czyli wyścig religii

Wydaje się, że Halloween wywodzi się z celtyckiego święta Samhain. Powstało ono ponad dwa tysiące lat temu na ziemiach Anglii, Walii i Szkocji. Żegnano wtedy lato, a witano zimę. Uważano, że w dzień ten zaciera się cienka granica pomiędzy światem żywych, a umarłych. Duchy były wtedy mile widziane – karmiono je, zapraszano do domów. Kościół katolicki wprowadził swoje analogiczne święto dopiero w 998 roku naszej ery. Z początku święto odbywało się w maju, a później, aby wyplenić inne religie i wierzenia przeniesiono je na listopad. Wydaje się więc, że historia Halloween i Kościoła podobna jest do samej historii Świąt Bożego Narodzenia, które także wprowadzone zostały przez Kościół w celu obalenia innych religii – i w ten sposób Boże Narodzenie zastąpiło pogańskie święto przesilenia zimowego.
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł