canva.com

Boli Cię brzuch i nie masz apetytu? Wiemy, co się dzieje

Jeżeli od kilku dni nie jesteś w stanie normalnie i całkowicie się wypróżnić, nie świadczy to jeszcze o tym, że twoje zdrowie uległo degradacji i że chorujesz na coś poważnego. Koniecznie musisz to jednak sprawdzić. Zobacz, jakie są główne przyczyny zaparć i sprawdź, jak wiele z nich występuje właśnie u ciebie, bo im więcej ich dostrzeżesz, tym poważniejszy może być twój problem.

Główne objawy zaparć

Zupełnie podstawowym i wszystkim dobrze znanym objawem zaparć jest trudność z wydaleniem kału. Albo w ogóle nie możesz się wypróżnić, albo wypróżniasz się niecałkowicie, a masa kałowa staje się twarda, dlatego gdy próbujesz się jej pozbyć, pojawia się silny ból w okolicy brzucha. Musisz przeć, a i tak nie daje to odpowiednich rezultatów. Koniec końców najczęściej ratujesz się środkami przeczyszczającymi, by poczuć się lżej i oczyścić swoje jelita z zalegających mas.

Mniej oczywiste symptomy

Jeżeli zaparcia utrzymują się dłużej niż trzy dni, często do tego klasycznego bólu brzucha dochodzą nudności oraz wzdęcia. Tracisz też apetyt. Nie masz ochoty na jedzenie, bo czujesz się wiecznie ociężały i przepełniony. Narzekasz też na bóle i zawroty głowy, przez które jest ci słabo i przez które na niczym nie potrafisz się skupić. W dalszym stadium choroby może dojść także do pojawienia się krwi w kale oraz podwyższenia temperatury ciała.

Prawidłowa reakcja

Nie bagatelizuj takich objawów. Jeżeli dostrzegasz u siebie przynajmniej kilka z nich, od razu spróbuj poradzić sobie z problemem. W takim przypadku sam raczej nie zdołasz zadbać o swoje zdrowie, dlatego skieruj się do lekarza rodzinnego, by w razie potrzeby mógł ci on wypisać skierowanie na wizytę u właściwego specjalisty. Nieleczone zaparcia są realnym zagrożeniem dla twojego zdrowia, a w dalszej konsekwencji nawet i życia.

Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł