Canva.com

Jak uprawiać krokusy w ogrodzie? O tym rzeczach musisz pamiętać

Przebijając się przez śnieg, kolorowe płatki krokusów sygnalizują nadejście wiosny. Słynąca z kwiatów Dolina Chochołowska co roku pokrywa się dywanem fioletowych krokusów, przyciągając tysiące turystów z całej Polski. Częściowo chroniony krokus jest zachwycającą ozdobą w naturze i na wzgórzach, którą z powodzeniem możemy uprawiać w naszych przydomowych ogródkach.

Jeśli chcemy, aby wiosną piękne krokusy ozdobiły nasz trawnik lub rabaty, powinniśmy posadzić je odpowiednio wcześnie, przed pierwszymi przymrozkami. Kiedy i jak należy sadzić krokusy? Jakie są najważniejsze zasady sadzenia krokusów? Wszystkiego dowiesz się z tego poradnika.

Krokus - kwiat, który zwiastuje wiosnę

Istnieje ponad 70 odmian kwiatu zwanego krokusem. Uprawa krokusa, który pochodzi z klimatu śródziemnomorskiego, została po raz pierwszy odnotowana na Krecie. Ze względu na tolerancję na niskie temperatury, kwiat ten uprawiany jest w regionach alpejskich, południowej Europie i Azji.

Rodzaj krokusa występujący w Polsce to Crocus scepusiensis, korzenny krokus o delikatnej fioletowej barwie. Ze względu na zmiany metod uprawy w górach, krokus jest zagrożony i roślina ta jest objęta częściową ochroną.

Najszlachetniejszym i najcenniejszym krokusem jest krokus zachodnioazjatycki (Crocus sativus), z którego kłączy można uzyskać suszony proszek o pomarańczowej barwie. Szafran jest najdroższą przyprawą świata, gdyż do wyprodukowania 1 grama proszku potrzeba blisko 3000 kwiatów krokusa. Szafran jest cenionym afrodyzjakiem, stosowany jest również jako barwnik w medycynie, kosmetyce, perfumach i odzieży.

Choć krokus kojarzy się tylko z kolorem fioletowym, w ogrodzie kwitnie w kolorze białym, żółtym, różowym i brązowym. Szczególnie piękne są odmiany dwubarwne, w których różne kolory zlewają się w płatkach, zmieniając je w jasne lub lekko matowe barwy.

Krokusy - jakie mają wymagania glebowe?

Canva.com

Krokus najlepiej rośnie w miejscach słonecznych, a czasem lekko zacienionych. Dopuszczalne są miejsca otwarte i dobrze wentylowane. Gleba powinna być próchnicza, napowietrzona i umiarkowanie wilgotna. Krokus posadzony w glebie piaszczystej wytworzy niewiele kwiatów i mało przyrostów cebulowych.

Krokusy - kiedy sadzimy do gruntu?

Najlepszym czasem na sadzenie cebulek krokusów jest wczesna jesień, około sześć tygodni przed pierwszymi przymrozkami. Zaleca się zatem zakup cebulek w okresie września i jak najszybsze posadzenie ich w gruncie.

Cebulki krokusów sprzedawane są w opakowaniach po kilkadziesiąt lub kilkaset sztuk, ponieważ im więcej cebulek posadzisz, tym piękniejsze będą kwiaty. Możesz stworzyć spójny i piękny trawnik z jednym rodzajem krokusów lub, jeśli kupisz zestaw, możesz mieszać różne rodzaje cebulek, aby stworzyć kolorowy dywan z krokusów.

Krokusy - jak je pielęgnować?

Krokusy nawozimy nawozami makroelementowymi (w dwóch lub trzech podzielonych dawkach) w kwietniu i maju. Krokusy mogą być uprawiane przez kilka lat w jednym miejscu. Należy je jednak wykopywać raz na 3-4 lata, gdy ich liście zaczynają zasychać, czyli na początku czerwca. Po wykopaniu należy oczyścić i wysuszyć cebulki (rozłożyć je cienko na papierze lub tackach). Po wyschnięciu należy dokładnie obejrzeć cebulki i usunąć wszelkie ślady porażenia grzybami. Następnie cebulki umieszcza się w papierowych torebkach i przechowuje w suchym pomieszczeniu w temperaturze około 20°C. Po okresie przechowywania cebule krokusów przesadza się do gruntu jesienią (wrzesień lub październik).

Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł