Przesadzanie roślin doniczkowych
Canva.com

Chcesz przesadzić rośliny? Nie popełniaj tego błędu

Gdy tylko miną mroźne dni, a wiosna zacznie już wyraźnie się zbliżać, warto włożyć nieco więcej wysiłku w zadbanie o posiadane rośliny doniczkowe. One naprawdę potrzebują troski, zwłaszcza jeśli od kilku dobrych miesięcy próbują wyrastać lub utrzymywać swój stan w dokładnej tej same ziemi. Ziemię w roślinach należy bowiem w miarę często wymieniać. Regularne przesadzanie kwiatów doniczkowych to sposób na zapewnienie im efektywnego rozwoju i wzrostu.
Reklama

Nie przesadzaj roślin do tej samej ziemi

Praktycznie żadna roślina nie będzie czuć się dobrze, jeżeli przez dłuższy czas zmusi się ją do wyrastania w dokładniej tej samej ziemi. Zasada tyczy się tak samo roślin doniczkowych, jak i tych wyrastających w glebie, więc jeśli ma się większą ilość roślin w ogródku, o nich też należałoby pomyśleć, by być może zmienić im miejsce, wysadzić je i posadzić w innym miejscu w ogrodzie. Stan ziemi sam sugeruje o tym, że wypadałoby ją zmienić. Po niedługim czasie staje się ona wyraźnie jałowa, przybiera szarawy odcień i traci poziom nawilżenia, przez co wygląda na przesuszoną.

Co się stanie, jeśli przesadzimy źle rośliny?

Dochodzi do rozrostu korzeni, które zaczynają dosłownie wypełniać donicę w całości i są wyraźnym sygnałem do tego, że najwyższa pora zająć się przesadzaniem. A to nie jest wcale trudne. W nowej donicy wystarczy umieścić solidną garść żwiru, tak by wypełnić ją na wysokość około dwóch czy trzech centymetrów, a następnie zasypać żwir ziemią, w której umieszcza się roślinę wyciągniętą ze starej doniczki.

Reklama

Przesadzanie roślin doniczkowych może wymagać rozluźnienia korzeni, jeżeli są one obumarłe. Warto pamiętać o tym, by w nowej doniczce umieścić roślinę na podobnej wysokości co w tej starej, aby zapewnić jej niemalże takie same warunki, o ile tylko one jej sprzyjały.

Po przesadzeniu rośliny ziemię należy jeszcze lekko ugnieść, by ją wyrównać, wygładzić i równomiernie rozprowadzić. Warto też od razu ją podlać, by w razie czego można było dosypać dodatkową porcję ziemi, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba. Warto także zainwestować w rośliny, które poradzą sobie nawet w ekstremalnych warunkach.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama