Tatry - Spisz - Pieniny - musisz tam iść
Do przeczytania w ok. 3 min.
Historyczny Kieżmark i Lewocza
Wystarczy wspomnieć choćby Lewoczę, Kieżmark, Spiskie Podgrodzie, Spiską Białą i Strażki, by oczyma wyobraźni ujrzeć zabytkowe rynki ze średniowiecznymi kamieniczkami, kościoły, katedry, zamki i inne. Historia tych miejsc sięga trzynastego stulecia, a zatem dorównuje wiekiem innym zabytkowym europejskim miastom. Podczas wizyty na pewno nie wolno pominąć wspaniałego zamku w Kieżmarku, bazyliki w Lewoczy, katedry w Spiskim Podgrodziu czy fotogenicznego Zamku Spiskiego, który ze względu na swą majestatyczną sylwetkę i niepowtarzalny klimat cieszy się ogromną sympatią wśród najmłodszych. Warto także odwiedzić miejscowości Zdziar, Osturnia oraz cały region Zamagurza odznaczający się oryginalnym folklorem.
Sport i przyroda
Amatorów sportu z pewnością ucieszy gęsta sieć ścieżek rowerowych w regionie. Góry Lewockie zachęcają do pieszych wędrówek po szlakach turystycznych i uprawiania turystyki na dwóch kółkach po ścieżkach przeznaczonych dla rowerów górskich. Ze szlaków rozpościerają się przepiękne widoki na okolicę i rozległe panoramy. W regionie można znaleźć ścieżki rowerowe o różnym stopniu trudności i zróżnicowanej długości. Dobrym punktem wypadowym jest Dolina Lewocka, gdzie można się zatrzymać na nocleg, zażyć kąpieli w naturalnym biokąpielisku i skorzystać z wypożyczalni rowerów elektrycznych i hulajnóg. Najpopularniejsza trasa rowerowa to Vrbov – Kieżmark – Spiska Biała – Tatrzańska Kotlina – Zdziar. Punkt początkowy, miejscowość Vrbov, jest popularna wśród miłośników gorących źródeł, które słyną z dobroczynnego działania na organizm.
Spływy Dunajcem
Inną atrakcją regionu są spływy Dunajcem z miejscowości Majere lub przystani Pltník w Czerwonym Klasztorze. To doskonałe miejsce, w którym można sobie pozwolić na niezapomniane wrażenia. Dla spragnionych adrenaliny przygotowano spływy kajakowe i pontonowe. Najczęściej jednak turyści wybierają spływy tradycyjnymi drewnianymi tratwami. Jest to idealna opcja dla tych, którzy chcą się delektować pięknem okolicznej przyrody. Ponadto drewniane tratwy zapewniają wygodne miejsca siedzące i nie trzeba obawiać się o swoje bezpieczeństwo. Spływ około 11-kilometrową trasą trwa około 90 minut. Do punktu startowego można wrócić autobusem, rowerem z wypożyczalni lub pieszo. Przy okazji warto odwiedzić muzeum w Czerwonym Klasztorze, w którym mieszkał „latający” mnich Cyprian.
Popularna ścieżka w koronach drzew
Ogromną atrakcją i przyjemnością dla rodzin z dziećmi i osób niepełnosprawnych jest wizyta w bezbarierowym ośrodku BACHLEDKA Ski&Sun niedaleko Zdziaru. Znajduje się tu kolejka kabinowa i interaktywna ścieżka w koronach drzew oraz wieża widokowa.
Nowością 2021 roku jest Królestwo Lasu z mnóstwem przeszkód, huśtawek i innych ciekawostek dla dzieci. Kompleksowe usługi i mnóstwo frajdy, zwłaszcza dla najmłodszych, to gwarantowany wypoczynek zarówno latem, jak i zimą.
Gdzie nocować?
Region Spiszu i Pienin oferuje tyle atrakcji, że na ich obejrzenie warto przeznaczyć kilka dni. Do wyboru jest kilka opcji noclegowych. Ze swojej strony możemy polecić APARTAMENTY PANORAMA Bachledka, Resort Levočská dolina, Boutique Hotel Hviezdoslav **** Kieżmark, Hotel Club*** Kieżmark, Pensjonat Pltník z kampingiem i domkami, Pensjonat Kaštieľ Hanus ***, Uzdrowisko ČERVENÝ KLÁŠTOR – Smerdžonka, Muzeum Czerwony Klasztor. Lokalnych przysmaków można spróbować niedaleko Zamku Spiskiego, w restauracji Spišský salaš.
Implemented with the financial support of the Ministry of Transport and Construction of the Slovak Republik. https://www.tatryspispieniny.sk/pl/.