Chcesz być na bieżąco?
Czy chcesz abyśmy wysyłali Ci powiadomienia z poradami, przepisami i domowymi sposobami?
canva.com
To często źródło zaburzeń snu i depresji. Co zrobić, aby uniknąć stresu?
Do przeczytania w ok. 1 min.
Stres jest naturalną reakcją organizmu na czynniki, które postrzegamy jako zagrażające lub wymagające od nas dużego wysiłku. W krótkim okresie czasu stres może być mobilizujący i pomaga nam poradzić sobie z trudnymi sytuacjami. Jednak przewlekły stres może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne.
Przewlekły stres może prowadzić do:
- zaburzeń snu
- problemów z koncentracją
- bólu głowy
- problemów z trawieniem
- nadciśnienia tętniczego
- chorób serca
- chorób układu odpornościowego
- depresji
- lęku
Oto kilka wskazówek, aby zmniejszyć stres
- Regularnie ćwicz. Aktywność fizyczna to jeden z najlepszych sposobów na obniżenie poziomu stresu. Ćwicz przynajmniej 30 minut dziennie, 5 razy w tygodniu.
- Znajdź czas na relaks. Wykonuj regularnie czynności, które pomagają Ci się zrelaksować, takie jak: czytanie, słuchanie muzyki, medytacja, joga, spacery, kąpiel.
- Sprawdzaj, czy masz wystarczająco dużo snu. Stres może utrudniać zasypianie i sprawiać, że budzimy się w nocy. Staraj się spać co najmniej 7-8 godzin na dobę.
- Ogranicz kofeinę i alkohol. Kofeina i alkohol mogą nasilać stres. Jeśli odczuwasz stres, ogranicz spożycie tych substancji.
- Jedz zdrowo. Zdrowa dieta pomaga utrzymać dobry poziom energii i pomaga radzić sobie ze stresem. Jedz dużo warzyw, owoców, pełnoziarnistych produktów i chudego białka.
- Porozmawiaj z kimś. Jeśli czujesz się przytłoczony stresem, porozmawiaj z kimś, komu ufasz. Może to być przyjaciel, członek rodziny, terapeuta lub psycholog.
- Jeśli przewlekły stres utrudnia Ci codzienne funkcjonowanie, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.
Obserwuj nas na
Obserwuj nas na
Pomóż nam z Googlem.
To dla nas bardzo ważne!
Kliknij biały przycisk Google Wiadomości poniżej.
Kliknij gwiazdkę w prawym górnym rogu, obok naszego logo.
Gotowe!
Dziękujemy!
Następny artykuł
Czytaj więcej
Czy na tle nerwowym może boleć głowa?
Czy zdarzyło Ci się kiedyś odczuwać ból głowy w sytuacjach stresowych? Jeśli tak, to nie jesteś sama. Ból głowy może być jednym z objawów reakcji naszego organizmu na stres i napięcie emocjonalne. W tym artykule dowiesz się więcej na temat tego, dlaczego na tle nerwowym może boleć głowa i jak sobie z tym radzić.
Techniki relaksacyjne - jak walczyć ze stresem?
Czy życie w ciągłym pędzie i długotrwały stres są Twoją codziennością? Jeśli tak, nie jesteś sama. Wielu z nas zmaga się z tymi problemami, które mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych i emocjonalnych. Dlatego warto poznać i zastosować techniki relaksacyjne, które pomogą nam złagodzić stres i odzyskać równowagę w codziennym życiu. W tym artykule przedstawimy kilka skutecznych technik relaksacyjnych, które możesz wypróbować już dziś.
Stres w pracy - jak sobie radzić i uniknąć negatywnych skutków?
Czujesz, że stres w pracy zaczyna cię przytłaczać? Nie jesteś sama! Według badań, prawie połowa Polaków doświadcza częstego lub bardzo częstego stresu w miejscu pracy. Stres może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne, a także na naszą karierę. W tym artykule dowiesz się, jak rozpoznać objawy stresu, jak sobie radzić ze stresem i jak uniknąć jego negatywnych skutków.