Sansewieria w doniczkach na ciemnym tle
canva.com

Dlaczego sansewieria gnije? Pewnie popełniasz TEN błąd

Sansewieria, znana również jako "jęzor teściowej" lub "wężownica", to roślina doniczkowa ceniona za swoją odporność, łatwą pielęgnację i zdolność do przetrwania w różnych warunkach. Jednak czasami nawet najbardziej odporne rośliny mogą stanąć w obliczu problemów, takich jak gnijące liście.
Reklama

Najczęstszym błędem, który prowadzi do gnicia sansewierii, jest nadmiar podlewania. To roślina sukulentowa, co oznacza, że przechowuje wodę w swoich liściach. Nadmiar wody jest głównym winowajcą, który prowadzi do zgnilizny korzeni i gnijących liści. Gdy ziemia jest stale mokra, korzenie nie mają możliwości oddychania i są podatne na infekcje grzybami.

Jak uniknąć błędu?

  • Podlewaj sansewierię umiarkowanie i dopiero wtedy, gdy ziemia w doniczce wyschnie. Przed podlewaniem sprawdź, czy górna warstwa ziemi jest sucha. Jeśli tak, to jest to sygnał, że roślina potrzebuje nawodnienia.
  • Ważne jest, aby doniczka miała odpowiednią drenaż, co pozwala na odprowadzenie nadmiaru wody. Wybierając doniczkę, upewnij się, że ma otwór na spodzie i używaj dobrze drenującego podłoża do sadzenia.
  • Jeśli liście zaczynają zmieniać kolor, stają się miękkie lub tracą jędrność, może to być oznaką nadmiaru wilgoci. Liście mogą również zacząć brunatnieć lub żółknąć, co jest sygnałem problemów z korzeniami.

Oprócz nadmiaru wody, istnieją także inne czynniki, które mogą wpływać na stan sansewierii. Należą do nich zbyt niskie temperatury, zbyt mało światła lub przekroczenie granic dla danego gatunku.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama