Podlewanie storczyków
canva.com

Jak podlewać storczyki?

Storczyki to kwiaty o wyjątkowej urodzie. Jeśli tylko odpowiednio o nie zadbamy, m.in. dostarczymy właściwą ilość wody i będziemy podlewać o najkorzystniejszej porze, odwdzięczą nam się, rozkwitając. Przekonajmy się zatem, jak pielęgnować storczyki, by były piękne i zdrowe.
Reklama

Podlewanie storczyków – jak często trzeba to robić?

Odpowiedź na pytanie, jak często podlewać storczyki, uzależniona jest m.in. od wieku kwiatu, rodzaju doniczki, podłoża, a nawet miejsca ustawienia w mieszkaniu.

Początkujący hodowcy najpopularniejszego gatunku Phalaenopsis, o kwiatach wyrastających spomiędzy liści, mogą kierować się zasadą, że podlewanie storczyka powinno przeprowadzać się dopiero po całkowitym wyschnięciu podłoża. Można je sprawdzić, np. wkładając palec – jeśli w środku nie ma wilgoci, to najwyższa pora na dostarczenie wody.

Podlewanie storczyków przeprowadza się z częstotliwością od 3 do nawet 16 dni – w zależności od gatunku. Storczyk Phalaenopsis bez podlewania wytrzyma kilkanaście dni. Najlepszą porą na ten zabieg pielęgnacyjny jest poranek, ponieważ wtedy storczyk dostaje najwięcej czasu na osuszenie, zanim obniży się temperatura, co następuje wieczorem.

Z kolei storczyk Paphiopedilum – wyjątkowy kwiat o kształcie kielicha – nie toleruje wysokiego przesuszenia, dlatego tę roślinę warto podlać, gdy podłoże jest jeszcze delikatnie wilgotne.

Korzenie storczyka wyjętego z doniczki
canva.com

Jak podlewać storczyki? Właściwa technika

Pielęgnacja storczyków wymaga odpowiedniego sposobu nawadniania tych roślin.

Reklama

Najkorzystniejsza jest technika głębokiego zanurzenia, zwana również kąpielą wodną.

Storczyka w osłonce należy umieścić w naczyniu z wodą, wannie albo umywalce i pozostawić na 20-30 minut. Po tym czasie nie przekłada się go jednak od razu do doniczki. Pozostawienie kwiatu na zewnątrz – np. na parapecie – sprawi, że nadmiar wody zostanie usunięty. Wystarczy odczekać 15 minut.

Podlewanie storczyków można przeprowadzić również w tradycyjny sposób. Kwiat podlewa się obficie – aż podłoże będzie mokre w całości – i odczekuje od 15 do 30 minut. Po tym czasie nadmiar wody przelewa się do doniczki lub na podstawkę (wodę z podstawki trzeba odlać).

Należy uważać, by podczas podlewania nie zalać stożka wzrostu storczyka.

Reklama

Ten element znajduje się na środku rośliny.

Podlewanie storczyków
canva.com

Zasady podlewania storczyków - klucz do ich zdrowego wzrostu

Prawidłowe podlewanie storczyków jest kluczowe dla ich zdrowego wzrostu i pięknego kwitnienia. W zależności od gatunku storczyka, należy dostosować częstotliwość podlewania oraz technikę nawadniania. Phalaenopsis preferuje podlewanie dopiero po wyschnięciu podłoża, podczas gdy Paphiopedilum wymaga delikatnie wilgotnego podłoża.

Reklama

Najlepszym sposobem podlewania storczyków jest głębokie zanurzenie w wodzie, a następnie pozostawienie rośliny na zewnątrz, aby nadmiar wody mógł odparować. Alternatywnie, można podlewać storczyki tradycyjnie, obficie, ale należy uważać, aby nie zalać stożka wzrostu. Pamiętajmy o indywidualnych potrzebach naszych storczyków i dostosujmy podlewanie do ich wymagań, aby cieszyć się pięknymi i zdrowymi roślinami.

Reklama
Autor - Magda Czarnota
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
m.czarnota@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama