Rodzina z trójką dzieci podczas spaceru w lesie
Materiał partnera

Karta Dużej Rodziny - korzyści i przywileje dla rodzin wielodzietnych

Wychowanie dziecka stanowi ogromne wyzwanie, również pod względem finansowym. Sytuacja staje się jeszcze bardziej skomplikowana, gdy dzieci w rodzinie jest co najmniej trójka! Aby finansowo nieco odciążyć rodziny 3+, powstała Karta Dużej Rodziny, dzięki której rodziny wielodzietne mogą korzystać z przeróżnych zniżek. Kto może zostać posiadaczem KDR i jakie zniżki oferuje program? Sprawdź!
Reklama

Ubrania, przybory szkolne, zabawki, dodatkowe zajęcia, korepetycje - rodzice muszą się liczyć ze sporymi wydatkami, szczególnie ci, którzy mają co najmniej trójkę dzieci. To właśnie z myślą o nich powstał program Karta Dużej Rodziny. Rodziny wielodzietne mogą nieco zaoszczędzić na codziennych zakupach czy wyjściach na basen, do kina lub teatru. Lista zniżek jest długa!

Karta Dużej Rodziny - co to takiego?

Karta Dużej Rodziny to system zniżek skierowany do rodzin wielodzietnych tj. z co najmniej trójką dzieci. Nie ma znaczenia czy są to dzieci biologiczne, czy przysposobione. Celem KDR jest ułatwienie rodzinom wielodzietnym codziennej egzystencji - dzięki zniżkom oferowanym przez program, rodziny 3+ mogą zaoszczędzić na niektórych produktach i usługach.

Komu przysługuje Karta Dużej Rodziny?

Reklama

O wyrobienie Karty Dużej Rodziny mogą się starać rodzice, rodzice zastępczy i prowadzący rodzinny dom dziecka bądź ich małżonkowie, którzy mieli lub mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci. Rodzic, który został pozbawiony władzy rodzicielskiej, automatycznie traci prawo do ubiegania się o Kartę Dużej Rodziny.

KDR mogą także posiadać dzieci do 18. lub 25. roku życia (w przypadku kontynuowania nauki w szkole lub uczelni wyższej), a także osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym lub znacznym (bez ograniczeń wiekowych).

Co ważne, Karta Dużej Rodziny przysługuje niezależnie od dochodów rodziny wielodzietnej.

Zniżki w ramach Karty Dużej Rodziny

Głównym benefitem z posiadania Karty Dużej Rodziny są oferowane w ramach programu zniżki.

Reklama

Występują one w różnych obszarach: obejmują rabaty na żywność, materiały budowlane, wyposażenie mieszkania, przybory szkolne i książki, wyjścia do kina, teatru, do ZOO czy na basen. Zdarza się również, że zniżki obejmują także niektóre usługi, takie jak fryzjer, kosmetyczka, porady prawne, ubezpieczenia czy usługi remontowo-budowlane.

Warto jednak pamiętać, że Karta Dużej Rodziny nie jest respektowana w każdym sklepie spożywczym, restauracji czy u każdego fryzjera. KDR można wykorzystać wyłącznie w placówkach partnerskich programu. Ich pełną listę można znaleźć na portalu informacyjno-usługowym Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej - Emp@tia. Firmy, które chcą zostać partnerami programu, mogą wyrazić taką chęć poprzez wypełnienie e-deklaracji.

Jak wyrobić Kartę Dużej Rodziny?

Reklama

Aby otrzymać Kartę Dużej Rodziny, należy o nią najpierw zawnioskować. Można to zrobić dwojako - składając wymagane dokumenty osobiście w organie wyznaczonym przez gminę (urzędzie miasta bądź Ośrodku Pomocy Społecznej), bądź przesyłając wniosek z załącznikami przez Internet. Aby skorzystać z drugiego rozwiązania, należy posiadać Profil Zaufany lub podpis kwalifikowany w celu potwierdzenia tożsamości. Co ważne, wniosek może złożyć każdy pełnoletni członek rodziny wielodzietnej. Za samo wyrobienie dokumentu nie ponosi się żadnych opłat.

Jedna Karta, dwie formy

Dzięki wszechobecnej cyfryzacji, Kartę Dużej Rodziny można posiadać w dwóch formach - fizycznej oraz elektronicznej. O obie formy KDR można poprosić podczas składania jednego wniosku. Karta Dużej Rodziny w formie elektronicznej dostępna jest w aplikacji mObywatel, w module mKDR.

Reklama

Karta elektroniczna respektowana jest w takim samym stopniu, co karta w formie fizycznej - nie ma zatem znaczenia, który egzemplarz okażemy chcąc skorzystać ze zniżek wynikających z programu. Moduł mKRD umożliwia również szybkie sprawdzenie listy partnerów programu związanych z daną działalnością np. restauracje, sklepy budowane, księgarnie etc.

Chciałbyś wyrobić Kartę Dużej Rodziny, ale nie bardzo wiesz, jak się za to zabrać? Koniecznie zajrzyj na stronę jakiwniosek.pl - znajduje się tam dokładna instrukcja postępowania zarówno w formie pisemnej, jak i wideo. Dowiesz się, jakie warunki należy spełniać, aby starać się o Kartę Dużej Rodziny, gdzie obowiązują zniżki oraz jakie dokumenty dołączyć do wniosku!

Reklama
Materiał partnera
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama