żurek podany na białym talerzu
Canva.com

Nie wiesz, czy zakwas na żurek jest zepusty? Oto typowe sygnały

Zakwas na żurek jest kluczowym składnikiem, który nadaje temu tradycyjnemu polskiemu danie charakterystyczny smak i kwasowość. Jednak czasem zdarza się, że zakwas może się zepsuć.
Reklama

Zły zapach

Świeży i zdrowy zakwas na żurek powinien mieć przyjemny, kwaśny aromat, przypominający kiszone warzywa. Jeśli zauważysz nieprzyjemny, niecharakterystyczny zapach, może to być sygnał, że zakwas się zepsuł.

Pleśń lub grzyby na powierzchni

Kiedy zakwas na żurek zaczyna się psuć, może na jego powierzchni pojawić się pleśń lub grzyby. Jeśli zauważysz jakiekolwiek podejrzane naloty, zielenie lub plamy, to jest to wyraźny sygnał, że jest niebezpieczny do spożycia.

Zmieniona konsystencja

Świeży zakwas na żurek powinien mieć jednolitą konsystencję, podobną do gęstej zupy. Jeśli zauważysz, że staje się rzadki, rozwarstwia się lub ma niepożądane grudki, to może to wskazywać na zepsucie.

Wygazowanie

Naturalne procesy fermentacji powodują wydzielanie gazów przez zakwas na żurek.

Reklama

Jednak jeśli zauważysz, że zakwas nie wykazuje żadnych oznak gazowania, tj. nie ma bąbelków wewnątrz ani nie wydaje dźwięków podczas mieszania, może to sugerować, że fermentacja została zakłócona lub zakwas się zepsuł.

Ostatnią wskazówką, na którą warto zwrócić uwagę, jest smak zakwasu na żurek. W idealnym przypadku powinien być kwaśny, orzeźwiający i przyjemny. Jeśli zakwas ma nieprzyjemny, cierpki smak lub smakuje nieco alkoholowo, może to być oznaka zepsucia.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama