Oto najgroźniejsze choroby jabłoni. Jak sobie z nimi poradzić?
Do przeczytania w ok. 2 min.
Nawożenie.
Jabłonie najlepiej nawozić wczesną wiosną, zanim roślina rozpocznie czas wegetacji. W tym celu warto pomyśleć o nawozach organicznych, takich jak obornik lub kompostownik, dostarczą drzewom niezbędne składniki odżywcze: azot, fosfor czy potas.
Przycinanie.
Jabłonie na wiosnę przycinamy. Jest to niezawodny sposób na wzrost i zwiększenie wydajności owocowania. Dzięki temu pozbędziemy się obumarłych gałęzi i chorych pędów, a przy okazji nadamy drzewku pożądany kształt. Zabieg ten wykonujemy przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego, zanim pękną pąki.
Ochrona przed chorobami i szkodnikami.
Wiosna to czas, kiedy należy zwrócić szczególną uwagę, czy jabłonie nie borykają się z jakimiś chorobami, czy szkodnikami. Najgroźniejszymi chorobami są: rdza jabłoni, parch jabłoni oraz mączniak jabłoni. Natomiast szkodniki, które niszczą drzewo, to między innymi: bawełnica korówka, mszyce i przędziorki. Kiedy z drzewem dzieje się coś niedobrego, można stosować naturalne metody walki, takie jak zapobieganie przenoszeniu chorób przez owady albo zastosować środki chemiczne.
Jednak z tym drugim trzeba postępować ostrożnie i stosować się do zaleceń producenta.
Nawadnianie.
Drzewa tak samo, jak inne rośliny w ogrodzie potrzebują wody. Ważne jest, aby nawadniać je regularnie zwłaszcza w okresach suszy. Podsumowując, dbanie o jabłonie na wiosnę wymaga nie tylko przycinania i nawożenia, ale również ochrony przed chorobami i szkodnikami. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji i trosce można cieszyć się bogatym i smacznym plonem.