Brzuch ciężarnej kobiety w jasnej sukience, ona trzyma w dłoni rolkę papieru toaletowego z powodu zaparć w ciąży
Materiał partnera

Zaparcie w ciąży - jak sobie z nim radzić? Poradnik

Zaparcie to częsta dolegliwość towarzysząca kobietom w ciąży. Zaburzenie to oznacza trudności w wypróżnianiu i może wystąpić już w I trymetrze ciąży, jednak najczęściej obserwowane jest w III trymestrze, kiedy to stwierdza się największą masę płodu, który uciska na jelita. Zaparcie w ciąży może dotyczyć nawet 39 % kobiet (1).
Reklama

Jakie mogą być przyczyny występowania zaparcia w ciąży?

Kobiety ciężarne mogą doświadczać znacznie częściej tej dolegliwości ze względu na:

 • wzmożone wydzielanie progesteronu, co skutkuje ograniczoną motoryką przewodu pokarmowego,
 • rosnący płód, który uciska na jelita,
 • zmniejszoną aktywność fizyczną,
 • stosowanie suplementacji żelaza czy wapnia,
 • występowanie hemoroidów, które powiększają się na skutek rosnącego płodu, który uciska na odbytnicę (2).

Jak poradzić sobie z zaparciem w ciąży?

Często proste zmiany w codziennym stylu życia pozwalają na złagodzenie uporczywego zaparcia w ciąży (1) . Co więcej, dolegliwość ta najczęściej ustępuje po narodzinach dziecka (1).

Reklama

Poniżej znajdziesz sposoby, które mogą okazać się pomocne w złagodzeniu zaparcia w ciąży.

 1. Zwiększ podaż błonnika.
 2. Składnik ten znajdziesz w produktach takich, jak warzywa, owoce czy produkty pełnoziarniste. Odpowiednia podaż błonnika wpływa pozytywnie na pasaż jelitowy, a także zwiększenie częstotliwości defekacji. Pomocne może okazać się również skonsultowanie z lekarzem uzupełnienia codziennej diety w rozpuszczalny błonnik PHGG, który znajdziesz w preparacie OptiFibre® (2) . Jest to jednoskładnikowy produkt, który zawiera 100 % błonnika pochodzenia roślinnego w postaci PHGG, czyli częściowo hydrolizowanej gumy guar. Zastosowanie OptiFibre® może pomóc w złagodzeniu dolegliwości towarzyszących zaparciu takich, jak ból brzucha, wzdęcia czy gazy. PHGG pozwala również na zmiękczenie kału, ułatwiając wypróżnianie. Dzięki działaniu prebiotycznemu pozwala też na zwiększenie ilości dobroczynnych bakterii w jelitach, pozwalając na zachowanie korzystnej równowagi. Co więcej, preparat ten jest dobrze tolerowany i może być stosowany przez kobiety w ciąży oraz karmiące piersią.
 3. Zadbaj o odpowiednie nawodnienie.
 4. Właściwa podaż wody jest jednym z kluczowych czynników warunkujących właściwy pasaż jelitowy, a także zachowanie odpowiedniej konsystencji stolca.
 5. Wprowadź regularną, umiarkowaną aktywność fizyczną.
 6. Zadbaj o systematyczny ruch, aby poprawić perystaltykę jelit i złagodzić zaparcie w ciąży. Warto skonsultować z lekarzem, jakie ćwiczenia fizyczne będą dla Ciebie odpowiednie. Zwróć uwagę na codzienną dawkę ruchu, wybierając się nawet na krótki, lekki spacer.
 7. Pamiętaj o spożyciu probiotyków.
 8. Ich odpowiednia podaż wpływa pozytywnie na funkcjonowanie jelit poprzez zasiedlanie jelit pożądanymi bakteriami. Znajdziesz je m.in. w jogurtach czy kiszonej kapuście.
 9. Możesz rozważyć z lekarzem inną suplementację.
 10. Preparaty zawierające żelazo mogą obciążać Twój układ trawienny. Pomocne może okazać się skonsultowanie z lekarzem zastosowania innych środków, o zmniejszonej zawartości tego składnika1, 3.
 11. Jeżeli wymienione wskazówki okażą się nieskuteczne, lekarz może zalecić zastosowanie odpowiednich środków przeczyszczających.
 12. Warto jednak pamiętać, że ich wdrożenie może mieć wpływ na występowanie skutków ubocznych takich, jak odwodnienie. Niektóre preparaty mogą wywoływać również bóle brzucha, wzdęcia czy biegunkę (1, 2).

Piśmiennictwo:

 1. Cleveland Clinic. 2021. Pregnancy Constipation. Pobrany 17.06.2022 r., z https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/21895-pregnancy-constipation
 2. Tylec-Osóbka E., Wojtuń S., Gil J. Podstawowe zasady postępowania w przebiegu chorób układu pokarmowego u kobiet w ciąży. Pediatria i Medycyna Rodzinna 2012; 8(4): 315-323.
 3. Medical News Today. 2019. Constipation and pregnancy: What to know. Pobrany 17.06.2022 r., z https://www.medicalnewstoday.com/articles/324379

OptiFibre to żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Stosuj pod kontrolą lekarza. Do postępowania dietetycznego u pacjentów z zaburzeniami funkcjonowania jelita grubego w celu ułatwienia wydalania resztek pokarmowych w zaparciach.

Reklama
Artykuł sponsorowany
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama