Testy rekrutacyjne – 4 najbardziej popularne rodzaje
Udostępnij Google News
Kariera

Testy rekrutacyjne – 4 najbardziej popularne rodzaje

Testy rekrutacyjne są coraz częściej używane przez firmy wszelkiej maści jako odpowiednie narzędzie pozwalające wybrać kompetentnych kandydatów na dane stanowisko.

Niestety wciąż wśród społeczeństwa nie są one bardzo spopularyzowane i naprawdę niewiele osób wie, jak one wyglądają. Jest to wiedza szczególnie potrzebna osobom, które ubiegają się o pracę i umówione są już na rozmowy kwalifikacyjne. Przedstawiamy najpopularniejsze testy rekrutacyjne, które obecnie wykonuje się podczas rozmów kwalifikacyjnych.

1. Testy logiczne i testy predyspozycji

Testy logiczne mogą badać między innymi szybkość naszego myślenia, inteligencję, umiejętność rozwiązywania trudnych zadań oraz umiejętność logicznego myślenia. Mają one za zadanie sprawdzić czy sprawdzimy się na stanowisku, na którym wymagane jest abstrakcyjne myślenie oraz szybkie podejmowanie decyzji.

Wśród najpopularniejszych z nich są testy numeryczne, które mają sprawdzić szybkość z jaką wyciągamy wnioski i umiejętność korzystania z tych wniosków. Mogą opierać się na działaniach matematycznych, lub na odgadywaniu kolejnych liczb czy obrazków. Możliwe jest także, że rekruter wskaże nam wykresy, z których będziemy musieli odczytać dane oraz je zanalizować.

2. Testy kompetencji i testy werbalne

Testy te przeznaczone są główne dla branży typowo humanistycznych oraz nastawionych na kontakt z klientem. Sprawdzają one nasze kompetencje społeczne, umiejętność pracy w grupie oraz ogólną prezencję, umiejętność wysłowienia się oraz przekonania klienta do zakupów. Wśród nich odnaleźć możemy testy werbalne opierające się na zadaniach słownych, w których bada się również ponownie umiejętność wyciągania wniosków oraz rozumienia zadanego tekstu.

3. Testy umiejętności oraz wiedzy branżowej

Kolejnym rodzajem testów są te przeznaczone dla określonych grup zawodowych, które mają sprawdzić nasze kompetencje w reprezentowanej przez nas gałęzi wiedzy np. informatycy mogą być odpytywani z typowej wiedzy informatycznej, a prawnicy z wiedzy prawniczej. W testach umiejętności sprawdza się również znajomość języka obcego lub wielu języków obcych, szczególnie tych, które wpisaliśmy w CV.

4. Testy psychologiczne

Testy psychologiczne również mogą sprawdzać nasze kompetencje społeczne, ale przede wszystkim mają odsłonić nas, jako osoby. Pokazać pracodawcy, czy posiadamy cechy osobowości potrzebne w danej karierze zawodowej. Do tych testów praktycznie nie trzeba się przygotowywać, składają się one z pytań dotyczących nas samych, naszych odczuć, postaw, predyspozycji, charakteru i zachowania. Są one zazwyczaj bardzo szybko przeprowadzane, aby kandydat nie miał czasu na „wymyślanie” odpowiedzi i odpowiadał zgodnie z prawdą.

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie