Testy rekrutacyjne – 4 najbardziej popularne rodzaje
Testy rekrutacyjne są coraz częściej używane przez firmy wszelkiej maści jako odpowiednie narzędzie pozwalające wybrać kompetentnych kandydatów na dane stanowisko.
Reklama
Niestety wciąż wśród społeczeństwa nie są one bardzo spopularyzowane i naprawdę niewiele osób wie, jak one wyglądają. Jest to wiedza szczególnie potrzebna osobom, które ubiegają się o pracę i umówione są już na rozmowy kwalifikacyjne. Przedstawiamy najpopularniejsze testy rekrutacyjne, które obecnie wykonuje się podczas rozmów kwalifikacyjnych.
Mogą opierać się na działaniach matematycznych, lub na odgadywaniu kolejnych liczb czy obrazków. Możliwe jest także, że rekruter wskaże nam wykresy, z których będziemy musieli odczytać dane oraz je zanalizować.
W testach umiejętności sprawdza się również znajomość języka obcego lub wielu języków obcych, szczególnie tych, które wpisaliśmy w CV.
1. Testy logiczne i testy predyspozycji
Testy logiczne mogą badać między innymi szybkość naszego myślenia, inteligencję, umiejętność rozwiązywania trudnych zadań oraz umiejętność logicznego myślenia. Mają one za zadanie sprawdzić czy sprawdzimy się na stanowisku, na którym wymagane jest abstrakcyjne myślenie oraz szybkie podejmowanie decyzji. Wśród najpopularniejszych z nich są testy numeryczne, które mają sprawdzić szybkość z jaką wyciągamy wnioski i umiejętność korzystania z tych wniosków.Reklama
2. Testy kompetencji i testy werbalne
Testy te przeznaczone są główne dla branży typowo humanistycznych oraz nastawionych na kontakt z klientem. Sprawdzają one nasze kompetencje społeczne, umiejętność pracy w grupie oraz ogólną prezencję, umiejętność wysłowienia się oraz przekonania klienta do zakupów. Wśród nich odnaleźć możemy testy werbalne opierające się na zadaniach słownych, w których bada się również ponownie umiejętność wyciągania wniosków oraz rozumienia zadanego tekstu.3. Testy umiejętności oraz wiedzy branżowej
Kolejnym rodzajem testów są te przeznaczone dla określonych grup zawodowych, które mają sprawdzić nasze kompetencje w reprezentowanej przez nas gałęzi wiedzy np. informatycy mogą być odpytywani z typowej wiedzy informatycznej, a prawnicy z wiedzy prawniczej.Reklama
4. Testy psychologiczne
Testy psychologiczne również mogą sprawdzać nasze kompetencje społeczne, ale przede wszystkim mają odsłonić nas, jako osoby. Pokazać pracodawcy, czy posiadamy cechy osobowości potrzebne w danej karierze zawodowej. Do tych testów praktycznie nie trzeba się przygotowywać, składają się one z pytań dotyczących nas samych, naszych odczuć, postaw, predyspozycji, charakteru i zachowania. Są one zazwyczaj bardzo szybko przeprowadzane, aby kandydat nie miał czasu na „wymyślanie” odpowiedzi i odpowiadał zgodnie z prawdą.Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Następny artykuł
Czytaj więcej
Jak odczytać mowę ciała potencjalnego szefa w czasie rozmowy kwalifikacyjnej?
Umiejętność odczytywania skomplikowanych sygnałów mowy ciała może pomóc w otrzymaniu wymarzonej pracy naszych marzeń. Jedyne, co wystarczy zrobić to poznać wszystkie sygnały, które szef czy osoba rekrutująca może nieświadomie okazywać podczas naszych odpowiedzi na pytania. Czy mówimy dobrze, czy źle, czy zgodnie z oczekiwaniami rozmówcy? Wszystko, jak na dłoni widać w zachowaniu drugiej strony podczas rozmowy.
Nietypowe pytania rekrutacyjne – czego można się spodziewać?
Rozmowa o pracę może być naprawdę jednym z bardziej stresujących wydarzeń w życiu. Co ciekawe, psychologowie w pierwszej trójce najbardziej stresujących wydarzeń życiowych umieszczają utratę pracy. Człowiek bezrobotny, który niedawno stracił pracę będzie więc bardziej narażony na działanie złego stresu – szczególnie podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
Testy rekrutacyjne – jak się do nich przygotować?
Testy rekrutacyjne są zmorą każdej osoby umówionej na spotkanie rekrutacyjne. Nie wiemy bowiem czego możemy się spodziewać i o co będzie pytał rekruter. Niekiedy testy te również mają w bardzo zawoalowany sposób sprawdzić naszą kreatywność, pamięć czy inteligencję – dlatego wzbudzają w nas tyle obaw – nikt bowiem nie chce zostać pod tym względem źle oceniony.
Reklama
Reklama
© 2024 ZaradnaKobieta.pl