Weselne obyczaje – 6 najpopularniejszych

Weselne obyczaje – 6 najpopularniejszych

Wesela od wieków rządzą się własnymi prawami oraz specjalnymi weselnymi obyczajami. Już w „Weselu” Wyspiańskiego czytamy w jaki sposób tamtejsza ludność bawiła się na typowym weselu oraz jakie „uciechy” i „rozrywki” czekały na gości weselnych. Do dnia dzisiejszego obyczajów takich zachowało się przynajmniej kilka, a ludzie, szczególnie
Reklama
Polacy uwielbiają się do nich stosować. Przedstawiamy 6 najpopularniejszych z nich:

1. Składanie życzeń

Według dobrego obyczaju życzenia parze młodej składa się już po zakończeniu ceremonii ślubnej zaraz po wyjściu owej pary z kościoła. Najpierw życzenia składają świadkowie, rodzice, dziadkowie, pozostała rodzina, a na samym końcu przyjaciele, znajomi i znajomi znajomych.

2. Przesąd z godziną

Według pewnego przesądu sakramentalne „tak” powinno być wypowiadane o pełnej godzinie np. 11:00 czy 14:00. Wróżyć to ma dobre małżeństwo i szczęście pary młodej.

3. Wejście do kościoła

Według tradycji pierwszy do kościoła powinien wejść Pan Młody ze świadkami oraz swoją matką. W czasie tym zbierają się w kościele także goście. Jako ostatnia do kościoła wchodzi Panna Młoda prowadzona przez ojca. To na nią czeka całe towarzystwo bacznie obserwując każdy jej krok i podziwiając piękno pierwszej damy tego dnia.
Reklama

4. Rzucanie monet oraz ryżu

Po złożeniu życzeń przy opuszczaniu kościoła przez parę młodą następuje czas rzucania ryżu i monet. Symbolizować mają one dostatek, który dany będzie w przyszłości nowemu już małżeństwu. Pan i Panna młoda zbierają monety, ponieważ osoba, która zbierze ich najwięcej według wróżby będzie zarządzała w małżeństwie finansami.

5. Suknia ślubna Panny Młodej

Według tradycji Pan Młody powinien zobaczyć suknię ślubną oraz ubraną w nią Pannę Młodą dopiero w dniu zaślubin w trakcie ceremonii. Dlatego też suknie powinnyśmy kupować w towarzystwie własnej mamy lub przyjaciółek. Również obecność teściowej, matki naszego wybranka, może źle wpłynąć według przesądów na późniejszy związek.

6. Miesiąc ślubu

Miesiąc, w którym bierze się ślub powinien mieć w swojej nazwie literę „r”. Może to być więc czerwiec czy marzec. Najbardziej pechowymi miesiącami według przesądów są listopad i maj.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama