Wybieramy karnisze do mieszkania

Wybieramy karnisze do mieszkania

W zależności od aranżacji okna pomieszczenia zmieniają swój wygląd. Jednak trzeba pamiętać, że do zawieszenia firanek lub zasłonek, które są niezbędnym elementem ozdabiającym okna, konieczne są również karnisze.
Zobacz co warto wiedzieć, wybierając karnisz do swojego mieszkania.

Materiały

Karnisze mogą być wykonane z różnych materiałów. Najczęściej można spotkać karnisze drewniane lub metalowe. Karnisze drewniane wykonywane są z różnych gatunków drewna, przez co różnią się one wytrzymałością i kolorem. Można kupić np. karnisze sosnowe, bukowe czy dębowe. Również kolorystyka metalowych karniszy umożliwia dopasowanie ich do każdego pomieszczenia. Wśród najczęściej występujących są karnisze czarne, srebrne oraz białe.

Karnisze drewniane - co warto wiedzieć?

Karnisze wykonane z drewna polecane są do pomieszczeń urządzonych w stylu retro, ale nie tylko. W porównaniu z karniszami metalowymi są znacznie cichsze, co sprawia, że zasłanianie czy odsłanianie okna nie wiąże się z dużym hałasem. Doskonale komponują się z delikatnymi firankami i zasłonkami, tworząc ciekawe kompozycje.

Karnisze metalowe – co warto wiedzieć?

Karnisze metalowe oferowane są w bardzo różnych kolorach. Można wybierać karnisze z połyskiem lub matowe. Ten typ karniszy świetnie sprawdza się w pomieszczeniach urządzonych w nowoczesnym, prostym stylu. Ich niewątpliwą zaletą jest ogromna różnorodność i możliwość łączenia różnych elementów w całość, dzięki czemu mogą tworzyć niepowtarzalną ozdobę okna. Dla niektórych osób problemem może być dźwięk wydawany podczas zasłaniania i odsłaniania okien.

Pojedyncze czy podwójne

Niezależnie od materiału, z którego zostały wykonane, w sklepach dostępne są karnisze pojedyncze lub podwójne. W zależności od tego w jaki sposób chcesz udekorować swoje okna możesz wybrać jedne lub drugie. Karnisze pojedyncze pozwalają na umieszczenie na nich tylko zasłonek, albo tylko firanek. Jeśli chcesz, aby okno było zasłaniane roletami lub żaluzjami, a ozdobą okna były firanki, to pojedyncze karnisze świetnie się do tego nadają. Jeśli marzą Ci się eleganckie firany uzupełnione zasłonami, to lepszym wyborem będą karnisze podwójne. Agnieszka
Udostępnij artykuł