Najpopularniejsze prace na wakacje – gastronomia i sprzedaż

Najpopularniejsze prace na wakacje – gastronomia i sprzedaż

Wiele dziewcząt w okresie wakacyjnym, szczególnie licealistek oraz studentek, poszukuje pracy, która pozwoliłabym im na dorobienie sobie do wymarzonych wakacji. Również osoby bez stałej pracy szukają często w okresie wakacyjnym możliwości tymczasowego zatrudnienia.
Wakacje są najlepszym okresem na szukanie tego typu pracy z powodu dużego zainteresowania turystyką. Rośnie wtedy znaczenie punktów gastronomicznych, sprzedażowych oraz w związku z tym również zapotrzebowanie na różne towary. Najpopularniejsze do odnalezienia w czasie wakacji prace to:

Mała gastronomia i miejsca turystyczne

Najwięcej oferty pracy odnaleźć można w punktach małej gastronomii, szczególnie w miastach turystycznych, gdzie w miesiącach tych wzrasta sprzedaż żywności nawet o 60% w stosunku do reszty roku. Praca w tej kategorii może być naprawdę różna: od robienia zwykłych zapiekanek, do smażenia ryb, przyrządzania kebabów czy sprzedawaniu kurczaków z rożna. Również budki z lodami przeżywają w okresie letnim swoiste „odrodzenie”. Niestety aby przystąpić do pracy w gastronomii, nawet na krótki czas, należy mieć wyrobioną i aktualną książeczkę sanepidu. Wyrobienie takiej książeczki trwa około dwóch tygodni i będzie nas kosztować około 80 zł.

Zalety i wady pracy w gastronomii

Niewątpliwą zaletą pracy w gastronomii podczas wakacji jest pensja. Na godzinę średnio możemy zarobić od 12 do 15 zł. Dodatkowo często pracodawcy zapewniają również nocleg oraz wyżywienie, np. dzieje się tak w miejscowościach nadmorskich, gdzie do pracy na wakacje przyjeżdżają ludzie z całego kraju. Największa wadą tego typu pracy jest pracowanie w gorących pomieszczeniach oraz przymus pracowania około 10-12 godzin dziennie. Niestety w pracy sezonowej nie przysługują także dni wolne (u większości pracodawców).

Sprzedaż uliczna – więcej zalety niż wad?

W oblężonych przez turystów miastach wzrasta również zapotrzebowanie na sprzedawców ulicznych, zwłaszcza sprzedawców pamiątek oraz upominków. W miejscowościach nadmorskich istnieją również osobne stoiska, na których sprzedaje się okulary przeciwsłoneczne, zabawki, kosmetyki czy stroje kąpielowe. Niewątpliwą zaletą tego typu pracy jest to, że może ją podjąć praktycznie każdy. Kobiety mają nawet więcej szans na znalezienie tego typu pracy, ponieważ statystycznie częściej i chętniej kupowane są od nich różne drobiazgi. Kobiety również z reguły są miłe, sympatyczne i ogólnie dobrze przyjmowane przez ludzi. Wadą tej pracy może być przymus bardzo długiego stania w ciągu dnia oraz ciągły, niekiedy męczący, kontakt z klientem.
Udostępnij artykuł