Czego nie należy umieszczać w CV – 7 porad
Udostępnij Google News
Kariera

Czego nie należy umieszczać w CV – 7 porad

W Internecie dostępna jest naprawdę duża ilość wzorów CV, które pomogą każdemu przerobić je do własnych potrzeb. Niestety treść CV musimy wymyślić sami i wypełnić je należytymi informacjami oraz zdjęciem. Z tego względu, oraz z powodu małej świadomości na temat tego, co napisać wolno, a czego już nie – w CV często znajdują się „kwiatki”, których być tam nie powinno.

Niestety wpisywanie do CV zbyt dużej ilości zbędnych informacji może skutkować tylko na naszą niekorzyść – wielokrotnie rekruter może odnieść się do takich zapisków na rozmowie kwalifikacyjnej i zaprzepaścić tym samym naszą szansę na pracę.

Zamieszczamy więc kilka rad dotyczących tego, co w CV w żadnym wypadku NIE powinno się znaleźć:

1. Informacja o stanie zdrowia

Nie jest konieczne aby w CV takową umieszczać, chyba że aplikant posiada orzeczenie o jakimś stopniu niepełnosprawności. W innym wypadku nie warto wpisywać żadnych informacji o przebytych chorobach czy naszych częstych bólach głowy. Niestety jednak jest to częsty błąd.

2. Stan cywilny

Wpisywanie do CV stanu cywilnego jest w chwili obecnej czymś całkiem przestarzałym i dawno odeszło się już od tego typu praktyk. Nie powielajmy tego błędu i nie zaznaczajmy w CV naszego statusu: wolna czy w związku.

3. Wykształcenie i doświadczenie zawodowe

Niekiedy aby pominąć luki w wykształceniu lub doświadczeniu zawodowym wpisujemy w CV zupełnie nieznaczące dla pracodawcy informacje. Lepiej zostawić jednak więcej miejsca wolnego i wyeksponować jednak to doświadczenie, które już posiadamy.

4. Zdjęcie w CV

Jeśli zamieszczamy w CV zdjęcie musimy pamiętać by nie było ono „robione z ręki” oraz należało do naszych osobistych zbiorów zdjęć „z ostatniej imprezy”. Zdjęcie do CV musi być schludne i pokazujące nasz profil. Najlepiej niech będzie to zdjęcie do dokumentów – dyplomowe czy dowodowe. Postarajmy się lekko do niego uśmiechnąć i pokazać swoją najlepszą stronę.

5. Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

Taka zgoda musi pojawić się w CV, a ludzie bardzo często o niej zapominają. Jest to największą zmorą rekruterów.

6. Długość CV

Dobrze skrojone CV powinno zawierać się na jednej stronie A4. Nie jest w dobrym tonie tworzenie CV większych od jednej strony. Ten dokument powinien być niezwykle prosty i wskazujący najważniejsze informacje.

7. Kłamstwa i niedociągnięcia

Nie próbujemy na siłę wymyślać specjalnych cech, hobby, czy przekłamywać o ukończeniu danej szkoły – jest to niedopuszczalne. Rekruter i tak o wszystko zapyta na rozmowie kwalifikacyjnej, więc takie CV wyjdzie nam tylko na niekorzyść. Niedociągnięcia dotyczą na przykład niedobrze opisanej znajomości języka, kiedy kandydat zapomina wpisać do CV stopnia znajomości danych języków, a jedynie je wymienia.

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie