Co sprawia że kobieta czuje się złą matką

Co sprawia że kobieta czuje się złą matką

Wychowanie dziecka to ciężki kawałek chleba, z którym nierozerwalnie związane są liczne wzloty i upadki.
Reklama
Nierzadko również kobiety uważają się za złe matki, wytykając sobie rozmaite błędy i nie doceniając swoich zasług dla swoich pociech. Otoczenie podpowiada, że są świetnymi opiekunkami dla swoich dzieci, pokazują ich odpowiedzialność, zaradność, zorganizowanie. Co sprawia, że uważamy się za złe matki?

1. Zaburzenie wzorca dobrego macierzyństwa

W społeczeństwie można zaobserwować rozmaite i niespójne ze sobą wzorce macierzyństwa. Wiele z nas jeszcze z domów wyniosło przekonanie, że najlepszą matką jest taka która całkowicie poświęca się dziecku i rodzinie. Natomiast współczesne życie pokazuje ogromny podziw dla matek, które są w stanie łączyć wychowanie dziecka z sukcesem w sferze zawodowej. Wszystko to sprawia, że większość z nas właściwie nie wie jaką matką chce być.

2. Otoczenie eksperckie

W naszym kraju każda osoba, niezależnie od swojego wieku, wykształcenia czy sytuacji rodzinnej uważa się za eksperta od wychowania dzieci.
Reklama
Swoją wiedzę takie osoby chcą nam przekazać niemal na siłę, obcesowo wyrażając swoje uwagi, np. taki upał a pani zakłada dziecku skarpetki.

3. Jesteśmy obywatelami świata

Coraz częściej się zdarza, że przeprowadzamy się do innego miasta czy kraju, niezwykle rzadko młode pary zamieszkują razem z rodzicami. Jest to oczywiście spowodowane różnymi czynnikami, jednak skutkiem tego zjawiska jest fakt że młode mamy zdecydowanie rzadziej niż było to dawniej mogą liczyć na wsparcie innych kobiet z rodziny.

4. Nowa era w wychowywaniu

Zasady, których trzymały się nasze mamy w kwestii wychowywania dzieci, np. karanie klapsem, dziś już jest nie do pomyślenia, zmiany pojawiły się również w kwestii żywienia niemowląt, dawniej należało dziecko karmić ściśle co trzy godziny, obecnie uważa się, że maluch najlepiej sam sygnalizuje kiedy jest głodny i karmić go należy jedynie gdy chce. Wszystkie te zmiany sprawiły, że słuchanie starszych tak naprawdę nie zawsze sprawdza się w wychowywaniu dzieci w obecnych czasach a młode mamy muszą znajdować własne drogi i sposoby.

5. Wygórowane poczucie odpowiedzialności

Niektóre „dobre duszyczki” często straszą młode mamy, że najmniejsze popełniane przez nie błędy, np. zbyt wczesne rozpoczęcie sadzania dziecka na nocnik może spowodować u niego ogromną traumę. Świadomość taka powoduje u mam ogromne poczucie odpowiedzialności i strach, które są niezwykle trudne do udźwignięcia.

6. Ograniczone wsparcie i liczne zakazy

Wciąż słyszymy czego nie wolno nam robić, jednak nie jesteśmy jednocześnie instruowane jak powinnyśmy to robić. Dowiedziałyśmy się, że zabronione jest karanie dziecka z zastosowaniem klapsa, nikt jednak nie przedstawił recepty na wrzeszczące dwuletnie dziecko.
Reklama
Zakazy nie idą z parze z edukowaniem młodych rodziców.

7. Rosnąca ilość rozwodów

Wokół nas coraz więcej jest par po rozwodzie, dzieci dorastają w niepełnych rodzinach, najczęściej tylko z mamą. Liczne są również rodziny tworzone przez kobiety i mężczyzn, którzy mają za sobą doświadczenie innych poważnych związków, z których często mają już dzieci. W takich sytuacjach występuje wiele nowych problemów wychowawczych, które bez odpowiedniej wiedzy trudno jest rozwiązać.

8. Wzajemna krytyka matek

Matki jako grupa społeczna bardzo często poddawana srogiej krytyce, szukamy pociechy w wytykaniu błędów innym. Ze zdwojoną siłą zauważamy błędy innych matek, często naszych dobrych koleżanek i powtarzamy sobie „jednak nie jestem aż taka zła, moja koleżanka to dopiero jest złą matka”. Marta
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama