6 najbardziej dochodowych kierunków studiów
Udostępnij Google News
Kariera

6 najbardziej dochodowych kierunków studiów

Wybór kierunku studiów zależy czasem od dochodowości danej branży. Chociaż wybór taki z przymusu może okazać się nietrafny, z powodu braku zainteresowania tematem, to jednak oczywiście w przyszłości może przynieść zyski.

Niektóre kierunki studiów pozwalają absolwentom bez przygotowania do pracy i wcześniejszych stanowisk zdobyć pracę nawet z płacą wynoszącą 3 tysiące złotych.

Niestety z danych GUS wynika, że najczęściej bezrobotnymi są ludzie młodzi, zaraz po studiach.W roku 2010 wśród bezrobotnych najliczniejszą grupą osób były te z przedziału wiekowego 25-34 – ponad 600 tysięcy osób.

Przedstawiamy zestawienie najbardziej dochodowych kierunków studiów za ostatnie lata:

1. Nowe technologia i kierunki techniczne

Najbardziej opłacalne są kierunki techniczne i związane z nowymi technologiami. Ponownie przedstawiając statystyki z 2010 roku okazuje się, że w ciągu trzech miesięcy dla absolwentów tych kierunków pojawia się prawie 9 tysięcy ofert pracy

2. Informatyka i IT

Osoby specjalizujące się w szeroko pojętym IT miały aż 9,5 tysięcy ofert pracy, jeszcze więcej niż przedstawione powyżej kierunki techniczne. Wyniki te pochodzą z tego samego opracowania. Najbardziej docenianą grupą zawodową są programiści, ich zarobki są najwyższe wśród wszystkich analizowanych grup.

3. Architektura

Jednym z kierunków technicznych, w których odnotowuje się najwięcej zarobków jest architektura. Niestety są to studia dość ciężkie i wymagające wielu umiejętności już na samym starcie.

 4. Finanse i rachunkowość

Wszyscy studenci kończący studia związane z finansami również mają dużą szansę w szybki tempie znaleźć wymarzoną i dobrze płatną pracę. Dobrze zarabiają przedstawiciele sektorów bankowych oraz związanych z pożyczkami.

5. Statystycy

Co ciekawe, również dla statystyków nie brakuje miejsc pracy. Ponownie jest to umiejętność czysto techniczna, ale rozwój nowoczesnych technologii sprawia, że jest to kierunek kariery bardzo opłacalny.

6. Prawo

Prawo nadal jest bardzo obleganym, ale również dającym solidne wykształcenie i dobrą pracę kierunkiem studiów. Niestety aby liczyć na dobre wynagrodzenie, należy być jednym z najlepszych i zdobyć dobry staż oraz aplikację. A to nie udaje się wszystkim kończącym ten kierunek.

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie