10 najpopularniejszych kierunków studiów
Udostępnij Google News
Kariera

10 najpopularniejszych kierunków studiów

Wśród ogromnego wyboru i list prowadzonych w Polsce kierunków studiów niektóre z nich są znacznie popularniejsze od innych. W minionym, 2013 roku, sporządzono ranking najbardziej „obleganych” kierunków studiów wybieranych przez maturzystów i inne osoby starające się o przyjęcie na studia.

W rankingu tym zawarto ogólną liczbę wszystkich kandydatów starających się o przyjęcie na dany kierunek studiów. Dane te opublikowało Ministerstwo nauki i Szkolnictwa Wyższego na rok akademicki 2013/2014.

Zobaczmy jakie kierunki kształcenia były najbardziej popularne.

1. Informatyka

Na pierwszym miejscu wśród najpopularniejszych kierunków studiów wypada informatyka z łączną liczbą 31233 kandydatów. Nie dziwi to ponieważ najbardziej opłacalnymi kierunkami studiów według wszelkich prognoz są właśnie kierunki związane z IT i nowymi technologiami.

2. Prawo

Prawo zawsze było jednym z najbardziej popularnych kierunków studiów. Również w roku poprzednim – na ten kierunek startowało aż 21763 kandydatów. Warto jednak zobaczyć i tak ogromną różnicę pomiędzy liczbą kandydatów numeru jeden – Informatyki, z ogólną liczbą kandydatów Prawa.

3. Zarządzanie

Osób, które chcą zarządzać innymi było w tym roku 21327. Ponieważ średnio na tym kierunku studiów jest aż 300 miejsc dla kandydatów większość z chętnych dostała się na studia. I większość osób skończy te studia, kim tylko będą zarządzać? Nie zawsze popularność idzie w parze razem z opłacalnością danego kierunku

 4. Budownictwo

Aż 18926 osób próbowało swoich sił próbując dostać się na budownictwo. Ponownie według wszystkich rankingów jest to jeden z najbardziej opłacalnych kierunków studiów.

5. Mechanika i budowa maszyn

Pierwszą piątkę najbardziej obleganych kierunków studiów zamyka Mechanika i budowa maszyn z liczbą kandydatów – 18294.

Kolejne popularne kierunki studiów

Dalej na liście najbardziej popularnych kierunków studiów znajdziemy jeszcze:

6. Zarządzanie i inżynieria produkcji - 17234
7. Ekonomia – 17090
8. Automatyka i robotyka – 17062
9. Inżynieria środowiska – 16664
10. Pedagogika – 16227

Wśród innych popularnych kierunków na wielu uczelniach wymienia się również: kierunki lekarskie, sinologię, kierunek lekarsko-dentystyczny, administrację, filologię angielską i psychologię.

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie