Saudyjki wychodzą na ulicę by zaprotestować... zakrywanie ciała!

Saudyjki wychodzą na ulicę by zaprotestować... zakrywanie ciała!

Przejdź do galerii zdjęć
Czyżby w Arabii Saudyjskiej szykował się historyczny przełom? Kobiety ubrane w abaje zdecydowały się wyjść na ulicę, by protestować przeciwko zakrywaniu ciała.
Reklama
Wielu z nas kojarzy Arabię Saudyjską jako kraj w którym mężczyźni mają pełną władzę nad kobietami. A te postanowiły głośno wyrazić swój sprzeciw by mogły całkowicie odrzucić zmuszanie ich do zakładania tradycyjnego stroju, czyli czarnej sukni zakrywającej ich całe ciało, prócz rąk stóp i twarzy (na głowę zakładany jest czador). Słowa księcia bin Salmana mówią jasno:
Zasady prawa są wybitnie klarowne i określone przez szariat: kobieta musi, podobnie jak mężczyzna, nosić skromne i odpowiednie ubranie. Nie jest jednak doprecyzowane, że musi to być coś konkretnego na przykład czarna abaja czy czarna chusta na głowie. Decyzja jest całkowicie po stronie kobiety. To od niej zależy co założy, aby jej ubiór był pełen szacunku.
Warto przypomnieć, że to ten sam władca wydał pozwolenie by arabskie kobiety mogły samodzielnie prowadzić samochód. Jednak jak wynika z wypowiedzi kobiet w Arabii Saudyjskiej, tylko kilka procent arabek może zdawać na prawo jazdy. Jest to spowodowane faktem, że musi mieć ona pozwolenie mężczyzny, który jest członkiem rodziny. Protestujące przeciwko tradycyjnemu stroju kobiety, które są członkami ruchu na rzecz zniesienia abai, wykazują swój sprzeciw nosząc tradycyjny strój wywrócony na lewą stronę. Myślicie, że protest kobiet w Arabii Saudyjskiej zmieni panujące w tym kraju prawo?
Reklama
Zobacz galerię zdjęć: Saudyjki wychodzą na ulicę by zaprotestować
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama