Dlaczego okna pokrywają się parą i jak zaradzić na to zjawisko?

Dlaczego okna pokrywają się parą i jak zaradzić na to zjawisko?

Okna pokrywają się parą w różnych okolicznościach. Istnieje wiele czynników mogących spowodować osadzanie się pary na szybach - zwiększona wilgotność w pomieszczeniu, różnica temperatur, brak odpowiedniej wentylacji pomieszczenia, a wreszcie nieszczelność okien. Nim podejmiemy kroki mające na celu jej usunięcie, warto sprawdzić co dokładnie jest przyczyną naszych problemów i co należy zrobić.
Reklama
W poniższym tekście postaramy się omówić najczęstsze przyczyny parowania szyb oraz wskażemy najprostsze rozwiązania problemu.

Zaparowane szyby wewnątrz mieszkania.

Pojawianie się kropelek wody na powierzchni wewnętrznej szyby jest naturalnym zjawiskiem fizycznym. Szyba stanowi zaporę chroniącą przed dostaniem się zimnego powietrza do wnętrza budynku. Gdy na zewnątrz panuje o wiele niższa temperatura niż wewnątrz mieszkania, para woda skrapla się i pokrywa powierzchnię szyby. Sytuacja ta najczęściej ma miejsce, kiedy w pomieszczeniu wilgotność powietrza zbliża się do 50-60%, a na dodatek mieszkanie lub dom nie posiadają odpowiedniej wentylacji. Obecne techniki produkcji stolarki okiennej sprawiają, że okna są o wiele szczelniejsze, a przepływ powietrza nie jest tak duży, jak w oknach starego typu. W niektórych pomieszczeniach poziom wilgotności często wzrasta – w łazience, podczas brania kąpieli, w kuchni w czasie gotowania lub w pokojach, w których jest wiele roślin, wymagających intensywnego podlewania. W konsekwencji ciepłe, wilgotne powietrze nie mając możliwości szybkiego wydostania się na zewnątrz, kumuluje się w okolicy okna, a na powierzchni szyby pojawiają się kropelki wody. Na szczęście bardzo łatwo możemy temu zaradzić zapewniając odpowiedni przepływ powietrza. Takie zjawisko nie oznacza więc, że z oknem jest coś nie tak – wręcz przeciwnie, świadczy o jego szczelności.
Reklama
01-02-zaparowaneokno

Kropelki wilgoci na zewnątrz okna.

Pora roku również może mieć wpływ na parowanie szyb. W okresie jesiennym oraz wiosennym na zewnętrznej stronie szyb może pojawiać się wilgoć. W dzień temperatura jest wyższa, jednak nocą dosyć drastycznie spada, a domy lub mieszkania nie są jeszcze (lub już) ogrzewane. W wyniku różnicy temperatur oraz wysokiej wilgotności spowodowanej niedawnymi roztopami – lub opadami deszczu, na powierzchni szyb gromadzą się kropelki wody. Podobne zjawisko możemy zaobserwować nie tylko w przypadku szklanych powierzchni - we wskazanym okresie na trawie, samochodach lub drzwiach domu możemy dostrzec osiadającą rosę. Istotne znaczenie w procesie parowania szyb ma również umiejscowienie okien oraz ich otoczenie. Okna na ścianach północnych o wiele częściej pokryją się wodą, niż te znajdujące się na ścianie południowej lub wschodniej. Dodatkowo, jeżeli w pobliżu okien znajdują się rośliny lub przedmioty blokujące swobodny przepływ powietrza, musimy się liczyć ze zwiększoną szansą na pojawienie się wody na szybach.
Reklama
Osiadanie pary wodnej na szybie od zewnątrz nie jest więc niepokojące, ale aby mu zapobiegać można postarać na etapie projektu domu o odpowiednią ekspozycję okien.
01-02-okno1-1

Para pomiędzy szybami.

Pojawienie się pary wodnej wewnątrz pakietu szybowego jest wyraźnym sygnałem, iż okno wymaga szybkiej wymiany. Skraplanie się pary pomiędzy szybami oznacza, że okno jest nieszczelne. Osiadająca na powierzchni wilgoć nie tylko może przenikać do wnętrza budynku i powodować utratę ciepła, ale również znacząco obniżyć walory estetyczne okna. Powstające smugi oraz zacieki nie są możliwe do usunięcia, a okno przestaje być przeźroczyste. W takiej sytuacji należy jak najszybciej dokonać wymiany. W innym przypadku w okresie zimowym od okien zacznie wiać, a w pomieszczeniu trudniej będzie utrzymać odpowiednią temperaturę.
01-02-nawiewnik5-1

Metody zapobiegania parowaniu szyb.

Reklama
Istnieje wiele metod zapobiegania pojawianiu się pary wodnej na powierzchni szyb. Skraplanie się wody od strony wnętrza domu wskazuje, iż powinniśmy zadbać o zmniejszenie poziomu wilgotności w pomieszczeniu oraz o odpowiednią cyrkulacje powietrza. Bez odpowiedniej wentylacji szyby nadal będą pokrywać się wodą, a dodatkowo narażamy się na powstanie zacieków lub grzyba na ścianie. Regularne wietrzenie pomieszczenia, uchylanie okna oraz ograniczenie liczby roślin w pomieszczeniu może sprawić, że wilgotność w pomieszczeniu będzie mniejsza. Unikajmy też suszenia prania w domu, podczas brania kąpieli zamykajmy szczelnie drzwi, a po jej zakończeniu - dokładnie wywietrzmy pomieszczenie. W przypadku parowania szyb w kuchni, warto rozważyć zaopatrzenie się w lepszy okap, który będzie szybciej odprowadzał wilgotne, nagrzane powietrze. Dobrym pomysłem jest także umieszczenie grzejników pod oknami, co pozwoli na lepszy obieg powietrza w pomieszczeniu. Jeżeli para wodna pojawia się na zewnątrz, warto rozważyć ograniczenie ilości roślin i przedmiotów w okolicy okien, ewentualnie zamontowanie rolet zewnętrznych.
Reklama
Dobrze też pamiętać, że im niższy współczynnik przenikalności cieplnej okna tym większe jest ryzyko ich parowania od zewnętrznej strony. Jeśli wietrzenie nie pomaga, warto zastanowić się nad zastosowaniem nawiewników. Urządzenia te montowane są w górnej części okna i umożliwiają zwiększenie przypływu powietrza bez konieczności otwierania lub uchylania okna. Nawiewniki ramowe firmy DAKO sprawdzają się doskonale przy braku innych systemów wentylacji. Zimne powietrze z zewnątrz miesza się z cieplejszym zgromadzonym przy suficie i opada mając już temperaturę pokojową. Dzięki temu możemy cieszyć się świeżym powietrzem w pomieszczeniu, a jednocześnie nie odczuwać nieprzyjemnego chłodu.

 Szczelne okna bez śladu pary.

Problem parowania szyb jest dosyć powszechny, ale w większości przypadków można na niego zaradzić – lub przynajmniej trochę go ograniczyć. W przypadku, gdy para wodna gromadzi się wewnątrz pakietu okiennego, możemy mieć do czynienia z wadą, ewentualnie do utraty szczelności doszło w wyniku błędów podczas montażu. Dlatego upewnijmy się, że wybrane przez nas okna mają odpowiednie parametry, a montaż okien dokonywany jest przez fachowców.
Reklama
Artykuł sponsorowany
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama