Jakie jajka wybrać w sklepie? Co oznaczają numery 0, 1, 2, 3?

Jakie jajka wybrać w sklepie? Co oznaczają numery 0, 1, 2, 3?

Przejdź do galerii zdjęć
Wszystkie jajka wydają się być takie same, ale czy aby na pewno tak jest? Jeżeli nie mieszkasz na wsi, lecz w mieście i nie masz możliwości kupić jajek od sąsiada to jedyną opcją pozostaje zakupienie jajek w sklepie. Czym się od siebie różnią?
Reklama
Wszystkie jajka dopuszczone do sprzedaży musza być oznaczone odpowiednimi pieczątkami z numerami oznaczającymi sposób chowu kur, kraj, województwo, powiat, kod zakresu działalności oraz numer fermy. Podczas zakupów interesuje nas sam początek długiego numeru, czyli sposób chowu kur - od tego zależny w jakich warunkach przebywały zwierzęta oraz w jaki sposób były karmione.

0 - jajka z chowu ekologicznego

Najbardziej ekologiczne. Zgodnie z prawem muszą mieć na opakowaniu logo zielonego listka, czyli certyfikat ekologiczny, zgodny z normami europejskimi wydawany przez jednostki certyfikujące powołane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Są to jajka najzdrowsze, pochodzące od wolnych kur karmionych ekologiczną karmą. Są też niestety najdroższe.
Reklama

1 - jajka od kur z wolnego wybiegu

Od jajek z chowu ekologicznego różnią się brakiem certyfikatu ekologicznego. Kury znoszące jaja z numerem 1 żyją na świeżym powietrzu, biegając po zielonej trawie. Karmione są zwyczajną karmą i czasem samodzielnie zapolują na drobne robaczki.

2 - jajka z chowu ściółkowego

Kury znoszące jajka z numerem 2 żyją w zamknięciu. Nie wychodzą one swobodnie na dwór, karmione są zwyczajną karmą i wodą. Warunki mają symulować te, które kury mają na wolności, w wiejskim kurniku.

3 - jajka z chowu klatkowego

Wiele osób twierdzi że powinien zostać zakazany. Kury są hodowane na bardzo małej powierzchni, w klatkach, bez dostępu światła. Wiele osób w ogóle rezygnuje z kupowania tego typu jajek ze względów etycznych.
Reklama
Zobacz galerię zdjęć: rodzaje jajek
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Następny artykuł
Reklama
Reklama