Rozdwajające się paznokcie - przyczyny i leczenie. Co zrobić, kiedy paznokcie się rozdwajają?

Rozdwajające się paznokcie - przyczyny i leczenie. Co zrobić, kiedy paznokcie się rozdwajają?

Przejdź do galerii zdjęć
Rozdwajające się paznokcie to uciążliwy problem, z którym zmagają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Przyczyn tej przypadłości może być wiele  - najczęściej są to błędy pielęgnacyjne, jednak równie prawdopodobne powody rozwarstwiania płytki paznokci to zła dieta, bądź kontakt dłoni z chemicznymi detergentami. Aby skutecznie przeciwdziałać rozdwajaniu się paznokci, trzeba rozpoznać przyczynę tego zjawiska i podjąć odpowiednie kroki związane z pielęgnacją.
Reklama
Rozdwajanie paznokci polega na oddzieleniu warstwy zewnętrznej płytki paznokcia od jego części łożyskowej. Rozwarstwieniu ulegają warstwy keratyny, powodując nie tylko nieestetyczny efekt, ale i uczucie dyskomfortu. Leczenie rozdwajających się paznokci można przeprowadzić na wiele sposobów, w pierwszej kolejności warto jednak poznać przyczynę przypadłości, która nas dotyka.

Rozdwajające się paznokcie - przyczyny

Jednym z powodów rozdwajania się płytki naszych paznokci może być nieodpowiednia dieta, uboga w niezbędne dla zdrowia i odporności organizmu witaminy i minerały. Witaminy z grupy E, A, C i B skutecznie wpływają na nawilżenie, odżywienie i regenerację struktury paznokcia, dlatego ich niedobór może prowadzić do rozwarstwiania warstw płytki. Kruchość paznokci może też oznaczać brak niezbędnych dla naszego zdrowia pierwiastków, takich jak wapń, żelazo, cynk i magnez. Jeśli chodzi o błędy pielęgnacyjne, które mogą przyczynić się do rozdwojenia paznokci, dużym niedopatrzeniem jest naprzemienne wysuszanie i nawilżanie płytki paznokci.
Reklama
Warto zatem regularnie natłuszczać dłonie, wybierając w tym celu kremy i balsamy zawierające w swoim składzie alfahydroksykwasy lub lanolinę. Co więcej, częstym powodem występowania rozdwajających się paznokci może być nieodpowiedni dobór narzędzi kosmetycznych. Delikatna struktura płytki nie powinna mieć kontaktu z ostrymi, metalowymi pilnikami, które podczas piłowania szarpią ją i wpływają na jej rozwarstwienie. W uniknięciu nieestetycznego rozdwajania paznokci pomóc nam może także używanie gumowych rękawiczek podczas wykonywania domowych obowiązków. Chemiczne detergenty wykazują silne działanie wysuszające, dlatego bardzo często to one wpływają na pojawienie się uciążliwej przypadłości.

Rozdwajające się paznokcie - leczenie

Leczenie rozdwajających się paznokci powinniśmy zacząć od zminimalizowania przyczyn ich powstawania.
Reklama
Następnym krokiem powinna być odpowiednia pielęgnacja, która przywróci naszym paznokciom odpowiednią kondycję i zregeneruje je na tyle, by rozdwajanie się płytki przestało postępować. Warto zrezygnować z kolorowych lakierów, które w żaden sposób nie odżywiają paznokci. Najlepiej zastąpić je profesjonalnymi odżywkami, zawierającymi w swoim składzie cenne witaminy E oraz A. Bezpośrednio w płytkę paznokci oraz okalające je skórki należy regularnie wcierać odżywcze balsamy nawilżające. Do takiego zabiegu można też wykorzystać olejek rycynowy, który nawilży, wzmocni i skutecznie zregeneruje płytkę paznokci. Warto zadbać też o zdrową dietę oraz suplementację, która dostarczy nam niezbędnych dla zdrowia paznokci witamin i składników mineralnych. Zobacz też: Białe plamki na paznokciach: co oznaczają? Jak sobie z nimi poradzić?
Reklama
Zobacz galerię zdjęć: paznokcie rozdwajanie
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama