Białe plamki na paznokciach - co oznaczają? Jak sobie z nimi poradzić?

Białe plamki na paznokciach - co oznaczają? Jak sobie z nimi poradzić?

Przejdź do galerii zdjęć
Białe plamki na paznokciach nie zawsze muszą oznaczać poważne schorzenie, najczęściej stanowią one niegroźny defekt i są wynikiem mechanicznych uszkodzeń. Może się jednak okazać, że są one sygnałem chorób i niebezpiecznych zmian zachodzących w naszym organizmie. Nierzadko stanowią też efekt niedoborów witamin i minerałów lub alergii.
Reklama
Białe plamki pojawiające się na płytce paznokcia nie zawsze powinny budzić niepokój, jednak z całą pewnością nie należy ich lekceważyć. Zmiany mogą pojawiać się na naszych paznokciach z kilku powodów, niektóre z nich wiążą się z poważnymi chorobami i wymagają konsultacji z lekarzem oraz leczenia.

Białe plamki na paznokciach - skąd się biorą?

Białe plamki na paznokciach mogą wiązać się z niegroźnym uszkodzeniem mechanicznym, powstającym pod wpływem piłowania płytki ostrym pilnikiem. Niegroźny defekt to często wynik zabiegów stylizacyjnych związanych z malowaniem paznokci, na przykład za pomocą lakierów hybrydowych, bądź reakcja alergiczna na kosmetyk, chociażby na zmywacz do paznokci. Czasami jednak białe plamki na paznokciach są oznaką poważnego schorzenia, które nieleczone może prowadzić do poważnych konsekwencji.
Reklama
Leukonychia, czyli bielactwo paznokci, to wyraźny sygnał wskazujący na to, że w naszym organizmie dzieje się coś niepokojącego. Może ona wskazywać na poważne infekcje, ale też prognozować niewydolność serca lub nerek, ziarnicę złośliwą, czy marskość wątroby. W lżejszych przypadkach bielactwo paznokci to oznaka niedoboru witamin, soli mineralnych oraz cennych dla zdrowia organizmu pierwiastków: wapnia, magnezu, cynku i potasu. Jeżeli na paznokciach zauważamy zarówno białe, jak i żółte zmiany, najprawdopodobniej mamy do czynienia z grzybicą paznokci.

Białe plamki na paznokciach - jak leczyć?

Białe plamki na paznokciach, które pojawiają się sporadycznie, znikają wraz ze wzrostem paznokcia.
Reklama
Jeżeli bielactwo wywołane jest niedoborami witamin i minerałów, należy zadbać o uzupełnienie codziennej diety w ważne dla zdrowia i odporności składniki odżywcze. Jeśli pojawiającym się na płytce paznokci zmianom towarzyszy pogorszenie ogólnego samopoczucia, wówczas wskazana jest wizyta u lekarza, która pomoże ustalić przyczyny schorzenia. Leczenie bielactwa paznokci opiera się na użyciu preparatów miejscowych (w maści lub żelu) oraz stosowaniu leków doustnych, które po uprzednim postawieniu diagnozy powinien przepisać nam lekarz. Zobacz też: Piękne i zdrowe paznokcie: jak prawidłowo dbać o wygląd i kondycję paznokci?
Reklama
Zobacz galerię zdjęć: white spots nails
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
[email protected]
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama