Migrena: Objawy i leczenie migrenowego bólu głowy

Migrena: Objawy i leczenie migrenowego bólu głowy

Przejdź do galerii zdjęć
Migrena to jeden z najcięższych  rodzajów bólów głowy, który nie tylko powoduje dyskomfort, ale i stanowi wyzwanie pod względem łagodzenia objawów. Ból migrenowy bywa tak silny, że utrudnia normalne funkcjonowanie, często wiąże się też z dodatkowymi dolegliwościami. Jak objawia się migrena i czy istnieje skuteczny sposób jej leczenia?
Reklama
Bóle migrenowe są dość specyficzne, dlatego stosunkowo łatwo je zdiagnozować i tym samym podjąć kroki zmierzające ku złagodzeniu objawów. Migreny nie można całkowicie wyleczyć , ani skutecznie zapobiegać jej występowaniu, warto jednak poznać źródła uciążliwego bólu i dzięki temu minimalizować objawy przypadłości. Migrena - objawy Migrena zwykle objawia się pulsującym bólem występującym po jednej stronie głowy - najczęściej w okolicy oka. Doznania bólowe mogą być tak silne, że niejednokrotnie już nawet mrugnięcie powieką wiąże się z trudnym do wytrzymania wysiłkiem. Migrenie często towarzyszą dodatkowe dolegliwości, takie jak mdłości, wymioty, światłowstręt, nadwrażliwość na zapachy i dźwięki, a nawet omdlenia lub tymczasowe zaburzenia widzenia. Standardowo migrena może trwać od 4 do nawet 72 godzin, jeśli jednak ten czas się wydłuży, konieczna jest konsultacja z lekarzem i wykluczenie możliwości występowania dodatkowych schorzeń, których zapowiedzią mogą być silne bóle głowy. Migrena - leczenie Migrena to choroba przewlekła, występowanie dokuczliwych objawów może nawracać, a całkowite wyleczenie tej przypadłości jest niestety niemożliwe. Można jednak próbować łagodzić przebieg bólu migrenowego, a także przyjrzeć się czynnikom, które mogą go wywoływać - i dzięki temu starać się unikać ataków. Często spotykane źródła występowania bólu to między innymi: intensywne, migające światło, wzmożony wysiłek fizyczny, nieregularny sen, intensywne zapachy, a nawet alergie pokarmowe. Unikanie ich może zapobiec pojawieniu się migreny, choć nie ma gwarancji, że to właśnie one stanowią przyczynę uciążliwego bólu.
Reklama
Do leczenia migreny możemy podejść na dwa sposoby. Wyróżnia się leczenie doraźne oraz zapobiegające nawrotom bólu leczenie profilaktyczne. Leczenie doraźne polega na przyjmowaniu przez pacjenta leków, których działanie ma na celu złagodzenie lub całkowite zniwelowanie objawów migreny. Leki wydawane są przez lekarza, który po postawieniu odpowiedniej diagnozy podejmuje decyzję o zastosowaniu konkretnych środków farmakologicznych. Działania profilaktyczne również mogą opierać się na zażywaniu lekarstw, bardzo często spotyka się jednak alternatywne formy rozwiązywania problemu migreny - może to być akupunktura, bądź coraz bardziej popularne leczenie chirurgiczne.
Reklama
Zobacz galerię zdjęć: migr
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama