Chcąc przybliżyć Wam idee podobnych organizacji oraz w celu poprawienia ogólnej wiary w siebie przedstawiamy sylwetki wybranych 6 kobiet nauki. Zapraszamy do lektury!
1. Maria Skłodowska-Curie
Osobistości tej chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. W pełni zasługuje na pierwsze miejsce pośród wszystkich uczonych kobiet w Polsce. Studiowała na Sorbonie, a następnie wraz ze swym mężem prowadziła badania w nowej, zapoczątkowanej przez Państwa Skłodowskich-Curie, gałęzi nauki – radiochemii. Opracowała sposób rozdzielania izotopów promieniotwórczych, opisała teorię promieniotwórczości, oraz co najważniejsze – odkryła dwa nowe pierwiastki: rad i polon. Jest pierwszą kobietą na świecie, która dwukrotnie otrzymała Nagrodę Nobla.
2. Irene Joliot-Curie
Geniusz nauki nie zaginął wraz z Marią Skłodowską. Jej córka kontynuowała zainteresowanie mamy i również parała się badaniami chemicznymi. W 1935 roku została laureatką Nagrody Nobla za odkrycie i opisanie sztucznej promieniotwórczości.
3. Hertha Marks Ayrton
Urodzona w 1854 roku brytyjska matematyczka. Była pierwszą kobietą odczytującą swoją pracę naukowa w Royal Society w Londynie. Odkrywczyni wielu oryginalnych rozwiązań matematycznych, które publikowała na łamach czasopisma Educational Times. Wynalazła specjalny przyrząd geometryczny, który pomagał w dzieleniu linii oraz zmiany wielkości figur.
4. Williamina Paton Stevens Fleming
Urodzona w 1857 roku szkocka i amerykańska Pani astronom. Współtworzyła Henry Draper Catalogue, który był największym katalogiem gwiazd ówczesnych czasów. Odkryła 310 gwiazd zmiennych, 10 nowych oraz 59 mgławic!
5. Hrabina Lovelace - Augusta Ada King
Urodzona w 1815 roku matematyczka. Uważana za pierwszą informatyczkę i pierwszego na świecie programistę. To ona wymyśliła algorytmy – jako pierwsza opisała algorytm, który miał być wykonywany przez – opisaną także przez nią – maszynę Babbagea.
6. Sophia Brahe
Urodzona w 1556 roku astronomka i historyk. Wraz ze swoim bratem – Tycho Brahe – prowadziła obserwacje astronomiczne. Nazywani byli przez ówczesnych „podwójną gwiazdą na duńskim niebie” osiągając ogromne sukcesy naukowe. Dodatkowo Sophia zajmowała się spisywaniem kronik historycznych.