6 profili kobiet nauki – zobacz, kim były najinteligentniejsze z nas
Udostępnij Google News
Kariera

6 profili kobiet nauki – zobacz, kim były najinteligentniejsze z nas

Kobiety bywają często niedoceniane, ale tak samo jak mężczyźni tworzyły przeszłą oraz tworzą współczesną naukę. Współcześnie w Polsce kobiety nauki promuje się na przykład poprzez Polską Sieć Kobiet Nauki, o której poczytać więcej można na oficjalnym fanpage-u stowarzyszenia – https://pl-pl.facebook.com/PolskaSiecKobietNauki.

Chcąc przybliżyć Wam idee podobnych organizacji oraz w celu poprawienia ogólnej wiary w siebie przedstawiamy sylwetki wybranych 6 kobiet nauki. Zapraszamy do lektury!

1. Maria Skłodowska-Curie

Osobistości tej chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. W pełni zasługuje na pierwsze miejsce pośród wszystkich uczonych kobiet w Polsce. Studiowała na Sorbonie, a następnie wraz ze swym mężem prowadziła badania w nowej, zapoczątkowanej przez Państwa Skłodowskich-Curie, gałęzi nauki – radiochemii. Opracowała sposób rozdzielania izotopów promieniotwórczych, opisała teorię promieniotwórczości, oraz co najważniejsze – odkryła dwa nowe pierwiastki: rad i polon. Jest pierwszą kobietą na świecie, która dwukrotnie otrzymała Nagrodę Nobla.

2. Irene Joliot-Curie

Geniusz nauki nie zaginął wraz z Marią Skłodowską. Jej córka kontynuowała zainteresowanie mamy i również parała się badaniami chemicznymi. W 1935 roku została laureatką Nagrody Nobla za odkrycie i opisanie sztucznej promieniotwórczości.

3. Hertha Marks Ayrton

Urodzona w 1854 roku brytyjska matematyczka. Była pierwszą kobietą odczytującą swoją pracę naukowa w Royal Society w Londynie. Odkrywczyni wielu oryginalnych rozwiązań matematycznych, które publikowała na łamach czasopisma Educational Times. Wynalazła specjalny przyrząd geometryczny, który pomagał w dzieleniu linii oraz zmiany wielkości figur.

4. Williamina Paton Stevens Fleming

Urodzona w 1857 roku szkocka i amerykańska Pani astronom. Współtworzyła Henry Draper Catalogue, który był największym katalogiem gwiazd ówczesnych czasów. Odkryła 310 gwiazd zmiennych, 10 nowych oraz 59 mgławic!

5. Hrabina Lovelace - Augusta Ada King

Urodzona w 1815 roku matematyczka. Uważana za pierwszą informatyczkę i pierwszego na świecie programistę. To ona wymyśliła algorytmy – jako pierwsza opisała algorytm, który miał być wykonywany przez – opisaną także przez nią – maszynę Babbagea.

6. Sophia Brahe

Urodzona w 1556 roku astronomka i historyk. Wraz ze swoim bratem – Tycho Brahe – prowadziła obserwacje astronomiczne. Nazywani byli przez ówczesnych „podwójną gwiazdą na duńskim niebie” osiągając ogromne sukcesy naukowe. Dodatkowo Sophia zajmowała się spisywaniem kronik historycznych.

 

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie