Jak zabezpieczyć mieszkanie gdy dziecko zaczyna chodzić?
Udostępnij Google News
Dziecko

Jak zabezpieczyć mieszkanie gdy dziecko zaczyna chodzić?

Kiedy dom w swoje panowanie obejmuje noworodek można być pewnym, że zostanie on tutaj udzielnym panem przez wiele kolejnych lat. Najpierw wystarczy łóżeczko i komoda dla maluszka, ale już po kilku miesiącach w mieszkaniu niezbędne jest wprowadzenie radykalnych zmian, ponieważ malec zaczyna raczkować i chodzić. Zobacz, jak zabezpieczyć mieszkanie, aby Twoja pociecha bezpiecznie mogła się po nim poruszać.

Wszelkie ozdoby – do odstawki

Małe dzieci poznają świat wszystkimi zmysłami, w tym również smakiem, dlatego próbują niemal wszystko włożyć do buzi. Dopóki malec leży w łóżeczku lub porusza się jedynie po kocyku, ozdoby w domu z pewnością mu nie zaszkodzą. Sytuacja zmienia się jednak diametralnie, kiedy szkrab zaczyna chodzić.

Dostęp do wszystkich przedmiotów staje się łatwiejszy i pojawia się m.in. ryzyko połknięcia drobnych elementów. Dlatego, kiedy malec zaczyna raczkować i stawiać pierwsze kroki koniecznie trzeba usunąć wszystko, co znajduje się w zasięgu jego rączek.

Zabezpieczenia na kontakty

Kolejnym miejscem bardzo niebezpiecznym dla maluchów są gniazdka elektryczne. Dzieci lubią poznawać wszystko wokoło. Chętnie wkładają paluszki w różne dziurki, w tym również do kontaktów. Aby zapobiec wypadkom należy kupić specjalne zaślepki do kontaktów. Można je dostać w sklepach z artykułami dziecięcymi lub elektrycznymi.

Schody

Bardzo niebezpiecznym miejscem dla maluchów uczących się chodzić są schody. Jeśli w Twoim mieszkaniu są schody koniecznie je zabezpiecz. Dobrym pomysłem jest zakup i montaż specjalnego ogrodzenia, które nie pozwoli malcowi wspinać się na nie.

Drzwi

Również drzwi mogą okazać się niebezpieczne dla rozpoczynającego swoją przygodę z chodzeniem szkraba i dlatego należy je dobrze zabezpieczyć. Drzwi do łazienki, ubikacji czy innych pomieszczeń, gdzie dziecko nie powinno zaglądać należy za każdym razem zamykać.

W pomieszczeniach, ogólnodostępnych warto zainstalować zabezpieczenia. Przede wszystkim należy zainstalować stoper, który nie pozwoli dziecku pchać drzwi na ścianę. Dzięki temu malec wspierając się o drzwi nie przewróci się, a z drugiej strony ściana za drzwiami nie będzie niszczona przez obijanie. Warto również zakupić specjalne zabezpieczania np. w postaci nakładek, które uniemożliwią malcowi zamykanie drzwi.

Szafki i szuflady

Kiedy maluszek zaczyna stawiać pierwsze kroki wydaje się, że jest on taki bezbronny i z pewnością nie może narozrabiać. Jednak dzieci bardzo szybko się uczą i po kilku pierwszych kroczkach zaczyna się lawina innych przedsięwzięć poznawczych – w tym buszowanie po szafkach i szufladach. Dlatego z myślą o ich bezpieczeństwie należy zabezpieczyć wszystkie drzwiczki. Do tego celu można wykorzystać zwykłe gumki recepturki albo kupić specjalne zabezpieczenia w sklepach z artykułami dziecięcymi lub z meblami.

Meble

Kolejnym niebezpieczeństwem dla maluchów uczących się chodzić mogą okazać się kanty mebli. Na szczęście dziś można bez problemu kupić specjalne nakładki na rogi stołów czy szafek, które złagodzą wszelkie zderzenia maluchów z meblami.

Podłogi

Choć to może wydawać się niedorzeczne, również podłoga dla dzieci zaczynających chodzić może okazać się dość niebezpieczna. Dlatego jeśli w domu są chodniki czy dywaniki, które mogą zaplatać się między nóżki dziecka, albo na których mogłoby się ono poślizgnąć, najlepiej na pewien czas takie ozdoby schować. Kiedy malec będzie już pewnie się poruszał dywaniki mogą wrócić na swoje miejsce.

Agnieszka

Udostępnij Google News Komentarze

Polecane dla ciebie