4 zimowe atrakcje. Jak bawić się z dzieckiem zimą na dworze.

4 zimowe atrakcje. Jak bawić się z dzieckiem zimą na dworze.

Zimą jest zimno, ale nie oznacza to, że twój maluch musi siedzieć w domu. Również wtedy, gdy na chodniku leży śnieg, a mróz szczypie w policzki można wspaniale się bawić na dworze. Podpowiadamy, jak sprawić, aby zimowy spacer nie był nudny.

1. Wieże, zamki i bałwanki

Budowanie ze śniegu jest bardzo fajną zabawą. Każdy maluch będzie zachwycony możliwością stworzenia śniegowego zamku lub bałwana. Dodatkową atrakcją będzie wspólna praca całej rodziny. Wybierzcie się całą rodziną na zimowy spacer i zbudujcie wspólnego bałwana lub wysoką śniegową wieżę. Jeśli Twoje dziecko jest jeszcze zbyt małe na pomoc w budowaniu pozwól mu na wybranie dodatków. Już roczny maluch da sobie radę z zamontowaniem marchewkowego nosa w twarzy bałwanka. Z pewnością spodoba mu się również umieszczanie innych dodatków w śniegowych budowlach.

2. Bitwa na śnieżki

Przedszkolaki i uczniowie szkół nie mogą się powstrzymać od obrzucania wszystkich wokoło śniegiem. Wystarczy, że na ziemię spadnie choć odrobina zimnego puchu i już w ruch idą śnieżki. Bitwa na śnieżki to doskonały pomysł na rodzinną zabawę. Nie ważne czy podzielicie się na drużyny czy może wszyscy będą atakować wszystkich - najważniejsza jest dobra zabawa. Zanim jednak zaczniecie śnieżkową wojnę pamiętaj, aby przypomnieć dzieciom zasady bezpieczeństwa. Muszą wiedzieć, że do śnieżek nie wkłada się twardych przedmiotów takich jak kamienie czy kawałki lodu oraz, że nie wolno rzucać w twarz i głowę przeciwnika, bo można mu zrobić krzywdę.

3. Szaleństwa na lodzie

Zimą nie obędzie się również bez szaleństw na lodzie. Jeśli to możliwe warto ruszyć całą rodziną na lodowisko i pojeździć na łyżwach. Jeśli w pobliżu nie ma lodowiska zawsze można skorzystać z zamarzniętej kałuży. Dzieci bardzo lubią się ślizgać i często nie jest im potrzebne ani lodowisko ani łyżwy, wystarczą buty i zamarznięta kałuża. Takie ślizganie się może być bardzo fajną zabawą, oczywiście jeśli tylko wszyscy zadbają o swoje bezpieczeństwo.

4. Dokarmiane zwierząt

W Polsce zima jest bardzo kapryśna. Jednego roku zwały śniegu leżą na ziemi przez kilka miesięcy bez przerwy, a kiedy indziej śnieg pojawia się w znikomej ilości. W czasie ferii czy zimowych spacerów doskonale sprawdzają się zabawy w śniegu, jednak warto mieć również inne pomysły w zanadrzu, na wypadek braku białego puchu. Jeśli więc zdarzy się brak zimy zimą, można zainteresować dziecko dokarmianiem zwierząt. Niezależnie od miejsca, gdzie mieszkacie z pewnością znajdą się zwierzęta, którym warto pomóc w zimie. Zbudujcie wspólnie z dzieckiem mały karmnik dla ptaków. Możecie ustawić go na parapecie okna, albo zawiesić na drzewie w ogrodzie. Wystarczy wsypać tam kilka ziarenek, aby pojawili się pierwsi goście. Możliwość podglądania jedzących ptaszków będzie niewątpliwą atrakcją dla wszystkich, niezależnie od wieku. Agnieszka
Udostępnij artykuł