Jak założyć firmę przez Internet ?

Jak założyć firmę przez Internet ?

Zakładanie firmy w Polsce nie jest rzeczą łatwą, szybką i przyjemną – to wiedzą wszyscy. W ostatnim czasie jednak prawo zmienia się na korzyść przyszłych przedsiębiorców. Wiele z „kroków” założenia firmy można teraz bezproblemowo wykonać przez Internet, co niezwykle ułatwia cały proces rejestracji firmy. Przedstawiamy najistotniejsze z pozycji osoby zakładającej firmę punkty, które dostępne są już w chwili obecnej całkowicie on-line, przez Internet, bez wychodzenia z domu.
Reklama

Formularz CEIDG

Wypełnienie formularza wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej można dokonać za pomocą Internetu i strony www: www.firma.gov.pl. Przy wysyłaniu i podpisywaniu formularza warto skorzystać z dostępnego tam „profilu zaufanego”. Wypełniając formularz i otrzymując dzięki niemu wszystkie najważniejsze przymioty firmy – praktycznie już ją zakładamy. Do wypełnienia zostaną jednak takie wnioski, jak np. wniosek o VAT, który jednak wypełnić należy osobiście w urzędzie. 1. REGON Wypełnienie formularza jest jednocześnie wnioskiem do krajowego rejestru urzędowego, dzięki któremu firma nasza otrzyma numer REGON. 2. NIP Kopia dokumentu wysyłana jest także Urzędu Skarbowego, który nada nam z kolei numer NIP. 3. Zmiany w formularzu Na zmianę danych wprowadzonych uprzednio do formularza mamy 7 dni. 4. Zakres działalności firmy W przypadku wyboru działalności firmy należy zajrzeć do dostępnego w Internecie spisu Polskiej Klasyfikacji Działalności.
Reklama
Przy wypełnianiu formularza należy podać jedynie same numery odpowiadające wybranej przez nas działalności.

Informacje o własnej firmie

Za pomocą Internetu możemy również sprawdzić informacje o własnej firmie. Jeśli NIP nadano nam w drodze wniosku internetowego i jeszcze go nie znamy najprościej jest skorzystać z Wyszukiwarki Przedsiębiorstw dostępnej pod adresem: https://prod.ceidg.gov.pl/CEIDG/Ceidg.Public.UI/Search.aspx. Dzięki niej możemy poznać wszystkie najważniejsze prawne informacje o naszej działalności. Po nadaniu jakiegokolwiek uprawnienia czy numeru informacje te aktualizowane są na stronie w ciągu trzech kolejnych dni. W praktyce jednak pojawiają się już na w ciągu jednego dnia.  
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama