Dieta dr Dukana – dlaczego może być niebezpieczna? 5 powodów

Dieta dr Dukana – dlaczego może być niebezpieczna? 5 powodów

W ostatnich miesiącach znany, szczególnie kobietom pragnącym się odchudzić, francuski doktor Pierre Dukan stracił uprawnienia lekarskie i możliwość wykonywania swojego zawodu we Francji.
Reklama
Sytuacja ta wystąpiła z dwóch głównych powodów: etycznego oraz możliwości, że jego dieta negatywnie działa na organizm odchudzających się według jej zaleceń pacjentów. Komisja lekarska oskarżyła doktora Dukana o „mylenie” biznesu z medycyną, co jest etycznie niedozwolone dla lekarza pod przysięga Hipokratesa.

1. Osłabienie

Osoby korzystające z diety Dukana wspólnie twierdzą, że czują się podczas jej stosowania znacznie osłabione, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Efekt ten utrzymuje się na długo już po zakończeniu diety. Przejście do swojego „normalnego” funkcjonowania od zakończenia diety zajmuje ludziom dużo czasu.

2. Szybkie efekty diety

Dieta Dukana przynosi efekty w okropnie szybkim tempie, co może powodować wiele schorzeń i nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu.
Reklama
Rekordziści zgłaszali możliwość schudnięcia nawet do 8-10 kg w jeden miesiąc. Wszystko to zgodnie z założeniami diety i zaleceniami samego doktora Dukana.

3. Efekt jojo

Niestety dieta prowadzi również do efektu jojo, który sprawia, że osoby ją stosujące w bardzo szybki sposób po zakończeniu diety wracają właściwie do punktu wyjścia – w niesłychanie szybkim tempie przybierają na wadze. Niektórzy przekraczają wtedy nawet wagę, z którą zaczynali dietę. Efekt końcowy jest więc taki, że osoby takie ważą jeszcze więcej, niż przed rozpoczęciem diety.

4. Niewydolność nerek

Polska specjalistka z Instytutu Żywności i Żywienia – Hanna Stolińska – komentując działanie diety Dukana przypomniała o wielu pacjentach trafiających do niej po jej zastosowaniu.
Reklama
Zwraca ona uwagę nawet na przypadki występowania niewydolności nerek po lub w czasie korzystania z diety Dukana.

5. Niedożywienie mózgu

Dieta Dukana, która w bardzo dużym zakresie wyklucza glukozę wpływa na pogorszenie funkcjonowania mózgu, który jest niedożywiony przez znaczą część czasu trwania diety. To właśnie glukoza jest swoistym „paliwem” mózgu i bez niej nie może on w pełni wypełniać wszystkich swoich funkcji.

6. Problemy z przewodem pokarmowym

Dieta ta wywołuje również liczne problemy przewodu pokarmowego. W tym zaparcia występujące przez niedobór błonnika.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama