6 domowych sposób w leczeniu zajadów

6 domowych sposób w leczeniu zajadów

Popularna nazwa „zajadów” odnosi się do zapalenia kącików ust, które przenosić się może na dalsze części twarzy. W przypadkach nieleczonych zajady mogą sięgnąć nawet oczu.
Reklama
Objawem zajadu są zaczerwienienia kącików lub kącika ust, jego pękanie, boleść oraz niekiedy wypływająca z niego lepka substancja lub „woda”. Przy nieleczonym zajadzie pojawiają się nadżerki i strupki. Niekiedy również już wyleczony zajad pozostawia widoczną bliznę. Zajazdy powstają przez zarażenie wirusowe, którego nie da się praktycznie do końca wyleczyć. Osoba, u której raz pojawił się zajad z pewnością doświadczy tego „zjawiska” w przyszłości.

1. Spożywanie witamin

Aby pozbyć się zajadów warto wybrać się do apteki i zakupić witaminę A, E, oraz witaminy z grupy B (szczególnie polecana jest witamina B6, B2 i B12). Suplement diety można przyjmować codziennie w odpowiednim dawkowaniu opisanym na każdym opakowaniu leku.
Reklama

2. Dieta przeciw zajadowa

W diecie powinniśmy utrzymywać dużo warzyw, szczególnie jeść warzywa strączkowe, jeśli to oczywiście możliwe. Dobrze jest spożywać również ryby, wątróbki, awokado oraz fasolę. Kupując chleb wybierajmy wypieki pełnoziarniste.

3. Krem z witaminą

Domowym sposobem na zajady jest sporządzenie własnego kremu. W tym celu należy rozkruszyć witaminę B2 oraz witaminę C. Można to zrobić na przykład w moździerzu. Witaminę przesypujemy następnie do pojemniczka z kremem naturalnym np. Nivea, lub z wazeliną. Mieszamy całość aż konsystencja kremu „wchłonie” sypkie witaminy. Kremem smarujemy zmienione miejsce 2-3 razy dziennie.

4. Czosnek

Naturalnie znanym człowiekowi antybiotykiem pomagającym leczyć również zajady jest czosnek.
Reklama
Próbujmy spożywać go jak najwięcej. Przekrojonym ząbkiem czosnku nacierać można również zmienione chorobowo miejsca.

5. Okłady z miodu

Dobrym domowym sposobem na zajady są również okłady z miodu. Miód możemy nanieść na wacik kosmetyczny i obkładać nim zmienione miejsce, lub zwyczajnie wsmarować w zajad. Ma on działanie przeciwzapalne oraz koi ból.

6. Pasta do zębów

Okłady z pasty do zębów pozwalają na ukojenie bólu oraz zmniejszenie swędzenia zajadu. Musimy jednak pamiętać aby okładu z pasty nie zostawiać na dłuższy czas, ponieważ sklejona i wysuszona pasta do zębów może być później trudna do „zdjęcia” z zajadu bez naruszenia jego integralności i spowodowania kolejnego bólu.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
[email protected]
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama