Jak żyć z partnerem o osobowości borderline?

Związki Czwartek, 27 czerwca 2019
Oceń:
4 / 33 głosów

Twój partner walczy z ciągłymi zmianami nastroju? Często jest zaniepokojony, zły i zawstydzony? Rzadko odczuwa dobre emocje i zazwyczaj otaczają go tylko te złe? Być może ma osobowość borderline!

Czym jest osobowość borderline i co ją charakteryzuje?

Jedną z podstawowych cech ludzi z tą osobowością jest zupełna nieumiejętność radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. Gdy mają do pokonania jakąś przeszkodę, nawet nie próbują działać, by ją przezwyciężyć, ale na własne życzenie zaczynają tonąć, często ciągnąć za sobą dodatkowo ludzi dookoła.

Osoby takie panicznie boją się odrzucenia, dlatego często wybierają samotne życie w obawie przed bólem, jaki mogą zadać kończące się znajomości. Z tego samego powodu zdarza się, iż zniechęcają do siebie w każdy możliwy sposób osoby, które tak naprawdę są im bardzo życzliwe.

Osobowość borderline opisuje też ludzi, którzy cechują się niestabilnością uczuciową i bardzo skrajnymi nastrojami. Bywają bardzo zazdrości i zaborczy, często kłamią, okaleczają się i palą za sobą mosty.

Jak żyć z partnerem o osobowości borderline?

Nie jest to łatwe zadanie i wymaga wielu poświęceń, ale dla miłości można przecież sporo znieść. Najważniejsze jest to, by nauczyć się akceptować w stu procentach taką osobę. Zrozumieć to, co się z nią dzieje i nie obwiniać jej o to. Partner kogoś z osobowością borderline będzie wciąż przez tą osobą atakowany. Jak wtedy powinien się zachować?

Źródło: pixabay.com