Jak nauczyć dziecko samodzielności?

Dziecko Niedziela, 11 sierpnia 2019
Oceń:
4 / 26 głosów

Kiedy przychodzi na świat nasza mała pociecha, mamy ochotę się nią opiekować. Zrobilibyśmy wszystko, by maluch był szczęśliwy i najchętniej - jako mamy - wyręczałybyśmy go w każdej czynności. Ale przychodzi taki czas, że trzeba trochę odpuścić i pozwolić dziecko na samodzielność. Jak nauczyć dziecko samodzielności? To naprawdę proste!

Jak nauczyć dziecko samodzielności?

Bycie samodzielnym to duże ułatwienie dla dzieci, które nagle zostają "same", bo zaczynają chodzić do żłobka czy też do przedszkola. Takie wydarzenie w życiu małego człowieka to ogromny stres, a jest on większy w momencie, gdy maluch nie został nauczony przez rodziców samodzielności. Dlatego trzeba odpowiednio wcześniej pozwalać mu na wykonywanie pewnych domowych czynności. Jak nauczyć dziecko samodzielności?

Największym błędem popełnianym przez rodziców jest właśnie wyręczanie we wszystkim własnych dzieci. Jeśli dziecko ma zrobić coś dłużej - trudno. Niech się uczy. To praktyka czyni mistrza, prawda? Dlatego pozwólmy własnym dzieciom na tą samodzielność. NIGDY też nie porównujmy jego zmagań z tym, co robią inne dzieci. Jeśli na każdym kroku będziesz powtarzać dziecku, że ktoś robi coś lepiej, to ono szybko się zniechęci. No i wymagaj tylko tyle, ile dziecko rzeczywiście może udźwignąć!

Źródło: pl.freepik.com