Co zrobić, gdy dziecko płacze w przedszkolu?

Dziecko Piątek, 6 września 2019
Oceń:
4 / 33 głosów

Dzieci są różne. Te bardziej przywiązane do rodziców, które nigdy i nigdzie bez nich nie zostawały, a jednocześnie nie miały też kontaktu z innymi dziećmi, zazwyczaj ciężko przeżywają pierwsze chwile w przedszkolu.

Zdarza się również, że początki są łatwiejsze, niż się spodziewaliśmy, ale po jakimś czasie przychodzi kryzys. One przytrafiają się zazwyczaj po dłuższym pobycie w domu (na przykład weekendowym, bądź w trakcie choroby) I choć wszystko do tej pory było idealnie, maluch chętnie rano wstawał i odliczał chwile, aż znów przekroczy próg przedszkola, wszystko się zmieniło.

Najważniejsze, to nawet w takiej sytuacji być konsekwentnym. Co jeszcze można zrobić, by przetrwać ten kryzys przedszkolaka? Jak postępować, gdy dziecko płacze?

Płacz dziecka rozczula każdą matkę. W takich sytuacjach, najchętniej zrezygnowałybyśmy z tego przedszkola i zabrały dziecko do domu. Jednak pomyśl o tym inaczej. Przecież w przedszkolu nikt nie chce krzywdzić Twojej pociechy. Ma się tam uczyć, bawić, mieć kontakt z rówieśnikami. Wolno mu płakać - Ty też różnie reagujesz, gdy zostajesz rzucona na głęboką wodę. Przedszkole, to zupełnie obce mury. Cała masa rozkrzyczanych dzieci i brak mamy u boku. Tak Twój maluch je postrzega na początku. Ale musisz mieć świadomość tego, że przedszkole jest dla Twojego dziecka dobre. Dlatego zaprowadzaj je tam konsekwentnie nawet wtedy, gdy bardzo płacze. Nie pozwalaj zostawać w domu z błahego powodu. Maluch w końcu zrozumie, że zawsze po niego wrócisz. Bo przecież to tej Twojej nieobecności boi się najbardziej.

Źródło: pixabay.com