5 zasad bezpieczeństwa w opiece nad niemowlakiem

5 zasad bezpieczeństwa w opiece nad niemowlakiem

Maluszek zaraz po urodzeniu zdaje się być tak delikatny, bezbronny i bezsilny, że zdarza się nam strach nawet przed najdelikatniejszym dotknięciem, przytuleniem czy wzięciem na ręce.
Reklama
Co należy robić aby zapewnić szkrabowi spokój i całkowite bezpieczeństwo w pierwszych tygodniach po przyjściu na świat?

1. Zakaz potrząsania

Dziecko krzyczy od kilku godzin do tego stopnia, że masz ochotę po prostu wziąć je na ręce i mocno nim potrząsnąć. Zatrzymaj się i zastanów. Może to być bardzo niebezpieczne dla malucha. Jego główka jest bardzo ciężka i ruchy w przód i w tył mogą spowodować silne uszkodzenia w naczyniach krwionośnych, w wyniku czego może dojść do wylewu, wystąpienia zaburzeń padaczkowych, utraty słuchu, a w skrajnych przypadkach do śmierci.

2. Podtrzymywanie główki

Główka dziecka, które dopiero co przyszło na świat jest dość duża w stosunku do całej reszty jego ciała oraz dość ciężka, dodatkowy problem stanowią nie w pełni wykształcone mięśnie. Z tego powodu za każdym razem gdy bierzesz noworodka na ręce podtrzymuj dłonią jego główkę, ponieważ jej nagłe odchylenie do przodu lub do tyłu może spowodować groźne urazy kręgosłupa lub głowy.
Reklama
Główkę należy podtrzymywać przez długi czas, nawet gdy wydaje nam się, że nasza pociecha potrafi już samodzielnie utrzymać ją pionowo.

3. Zakaz układania do snu na brzuszku

Może się zdarzyć, że dziecko smacznie uśnie jeśli ułożymy je do snu na brzuszku, jednak później będzie chciało unieść główkę, co może spowodować zaciśnięcie tętnicy szyjnej, co w niektórych przypadkach powoduje uduszenie i śmierć. Zakaz układania maluchów do snu na brzuszku jest jedną z zasad profilaktycznych nagłej śmierci łóżeczkowe (SIDS).

4. Kontrolowanie zabawek

Zabawki dla najmłodszych powinny być w pełni bezpieczne i posiadać certyfikaty Instytutu Matki i Dziecka oraz PZH. Unikać należy wszelkich wiszących sznureczków, ostrych zakończeń, odstających elementów, które mogłyby być przez dziecko oderwane oraz połknięte.
Reklama
Zabawka powinna być łatwa do wyczyszczenia lub wyprania. Uwaga na tanie zabawki pochodzące z Chin, sprawdzaj czy wykonano je z bezpiecznych materiałów.

5. Zakaz zostawiania malucha samego

Małe dziecko nie powinno zostawać same nawet na chwilę. Jeśli chcemy wyjść na moment do sklepu czy do skrzynki na listy albo zabieramy ze sobą malucha albo prosimy kogoś żeby z nim posiedział. Nigdy nie ma pewności jak szybko będziemy w stanie wrócić z powrotem, dziecko w czasie naszej nieobecności może się zakrztusić i będzie grozić mu niebezpieczeństwo. Dodatkowo nigdy nie wolno pozostawiać szkraba bez opieki na przewijaku, kanapie czy niezabezpieczonym dziecięcym łóżeczku, mogłoby spaść i zrobić sobie krzywdę. W czasie kąpieli nie wolno dziecka opuszczać nawet na krótki moment. Marta
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama