Przyczyny alergii u niemowląt

Przyczyny alergii u niemowląt

Najczęściej występującym typem alergii u niemowlęcia jest alergia na białko mleka krowiego. Jej charakterystycznym objawem jest wysypka, której często towarzyszy przewlekła biegunka. Oprócz białek/składników mleka krowiego do alergenów odpowiadających za nieprawidłową reakcję organizmu dziecka można zaliczyć również: jaja kurze, pszenicę, ryby oraz orzechy.
Reklama

Skąd bierze się alergia u niemowlęcia?

Alergia to nieprawidłowa reakcja organizmu, która występuje po kontakcie z czynnikiem uczulającym, czyli alergenem. Niekiedy organizm mylnie interpretuje niektóre nieszkodliwe substancje, tj. np. białka mleka krowiego, jako szkodliwe i uruchamia procesy zwalczania „intruza”. Następstwem całego procesu jest reakcja alergiczna. Grupą obarczoną szczególnym ryzykiem wystąpienia alergii są niemowlęta, a wynika to m.in. z niedojrzałości systemu immunologicznego i mechanizmów obronnych organizmu. Przyczyną alergii u dzieci mogą być również czynniki środowiskowe, czyli dym papierosowy lub antybiotykoterapia [1]. Nie bez znaczenia pozostaje też to, że alergia u niemowląt ściśle związana jest z obciążeniami genetycznymi.

Jak objawia się alergia u niemowlęcia?

Rezultatem alergii małego dziecka jest ogólnoustrojowa reakcja organizmu, która dotyczy skóry oraz dwóch układów: oddechowego i pokarmowego.
Reklama
Mogą pojawić się takie objawy jak:
  • wodnista wydzielina z nosa;
  • wysypka, która występuje głównie w zgięciach łokciowych i przyjmuje postać grudkowo-krostkową;
  • przewlekła biegunka [1].
Warto przy tym pamiętać, że podobne objawy mogą wystąpić przy nietolerancji pokarmowej. Dlatego też po zaobserwowaniu wyżej wymienionych symptomów należy skonsultować się z pediatrią i przeprowadzić podstawowe testy diagnostyczne.

Jak postępować w przypadku alergii u niemowlęcia?

Podstawą w postępowaniu dietetycznym przy zdiagnozowanej alergii u niemowlęcia jest dieta eliminacyjna, która polega na wykluczeniu danego alergenu z diety dziecka.
Reklama
W przypadku, gdy alergia na białko mleka krowiego występuje u dziecka karmionego piersią, tak naprawdę dieta eliminacyjna dotyczy matki. W takiej sytuacji powinna ona stosować dietę bezmleczną. Kiedy jednak niemowlę karmione jest mlekiem modyfikowanym, to po konsultacji z lekarzem specjalistą należy postawić na preparat mlekozastępczy – hydrolizat znacznego stopnia, którego receptura została stworzona z myślą o dzieciach z takimi problemami [2]. Taki preparat można stosować po konsultacji z lekarzem. Podobnie podczas rozszerzania diety dziecka z alergią pokarmową trzeba stosować dietę eliminacyjną, którą najlepiej skonsultować z lekarzem. W przypadku alergii na białko mleka krowiego należy wybierać produkty bezmleczne, stosować preparaty mleko zastępcze, a także zadbać o odpowiednie zoptymalizowanie diety.
Reklama
Podstawowym celem leczenia alergii u niemowląt jest uzyskanie tolerancji pokarmowej, która zwykle występuje pomiędzy 3. a 5. rokiem życia. Zaledwie ok. 20 proc. dzieci „nie wyrasta” z alergii [1]. Bibliografia
  1. Marek K., Alergia pokarmowa u dzieci. Wybrane problemy kliniczne, „Forum Medycyny Rodzinnej” 2013; 7: 349-354.
  2. Dadas-Stasiak E., Kalicki B., Jung A., Najczęściej występujące przyczyny i rodzaje alergii u dzieci w świetle aktualnej epidemiologii, „Pediatria i Medycyna Rodzinna” 2010: 6(2); 92-99.
Materiał partnera
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama