Rumianek pospolity - czy wiesz jakie ma właściwości?
Udostępnij Google News
Zdrowie

Rumianek pospolity - czy wiesz jakie ma właściwości?

Kto nie zna rumianku pospolitego, niech pierwszy podniesie rękę. Założymy się, że nie znajdzie się taka osoba. Tę roślinę nazywamy czasem rumiankiem lekarskim lub aptecznym. Ma bardzo zróżnicowane właściwości oraz zastosowanie. Znasz je wszystkie?

Rumianek był znany już w starożytności

W jego koszyczku znajdują się stosowane w lecznictwie olejki eteryczne. Warto go wcześniej zasuszyć, by móc korzystać z jego drogocennych właściwości przez cały rok. Rumianek działa między innymi przeciwskurczowo. Jest świetny na bóle miesiączkowe i wzdęcia, a także na wszelkie skurcze związane z układem pokarmowym. Można go z powodzeniem łączyć z innymi ziołami, wtedy będzie jeszcze bardziej skuteczny.

Rumianek wykazuje działanie przeciwzapalne

To niesamowita, w jak wielu przypadłościach można wykorzystać rumianek pospolity. Pomoże on przy gojeniu ran, odleżynach, żylakach oraz hemoroidach. Będzie wspomagał gojenie oparzeń słonecznych, wykwitów skórnych, a nawet zapalenia spojówek. Stosuje się go przy upławach i stanach zapalnych różnego pochodzenia. Co jeszcze można zdziałać dzięki rumiankowi? Jak go dobrze ususzyć i jakie są przeciwwskazania do jego stosowania? Przeczytaj w galerii.

Źródło: pl.freepik.com
Udostępnij Google News Komentarze

Polecane dla ciebie