Jakie są oznaki zbliżającego się porodu?
Udostępnij Google News
Zdrowie

Jakie są oznaki zbliżającego się porodu?

Gdy jesteś w ciąży wiele rzeczy długo wydaje się normalnych i nie zauważasz większych zmian. Jednak tuż przed zbliżającym się terminem porodu pojawiają się dolegliwości , które mogą świadczyć, że trzeba jak najszybciej jechać do szpitala.

Na co należy zwrócić uwagę? Oto nasz lista:

1. Obniżony brzuch

Objaw ten bardzo rzadko pozostaje niezauważony. Na kilka dni przed porodem dziecko przemieszcza się w dół, celem tego jest wejście do kanału rodnego, przez który będzie musiało przejść aby wydostać się na świat. W momencie tej zmiany ty z cała pewnością poczujesz się znacznie lepiej – przestaniesz odczuwać tak intensywną zgagę a oddychanie stanie się łatwiejsze.

2. Odejście czopa śluzowego

Jest to sygnał, że rozpoczęło się rozwieranie się szyjki macicy. Czop śluzowy najczęściej odchodzi stopniowo – upławy są gęściejsze, zabarwione krwią lub na brązowo. Może również odejść cały jednorazowo. Następuje to kilka godzin przed porodem lub nawet kilka tygodni wcześniej nie ma reguły. Jeśli jednak zauważysz zmianę zgłoś się do lekarza.

3. Silne parcie na pęcherz

Brzuch opadł w dół – łatwiej nam się oddycha i nie męczy nas zgaga, ale dla odmiany teraz dziecko silnie uciska nasz pęcherz moczowy, przez co dużo częściej musimy „biegać” do toalety. Czasem zdarza się nawet popuścić siusiu, dlatego w tym czasie warto nosić wkładki higieniczne.

4. Skurcze przepowiadające oraz skurcze porodowe

Skurcze przepowiadające pojawiają się u niektórych kobiet nawet na początku drugiej połowy ciąży. Są one jednak niegroźne – ucisk ustępuje jeśli zastosujemy ruch fizyczny lub delikatne leki rozkurczające (tylko po konsultacji z lekarzem). Skurcze porodowe w miarę upływu czasu stają się coraz intensywniejsze i coraz częstsze, w żaden sposób nie można spowodować ich osłabienia. Cechą, która je wyróżnia jest rozchodzenie się od strony krzyża ku przodowi, po czym opanowują cały brzuch. Rodzaj bólu można porównać do tych występujących w czasie menstruacji, jednak tutaj jest on znacznie silniejszy.

5. Odejście wód płodowych

Wody płodowe najczęściej odchodzą już w szpitalu tuż przed porodem. Jeśli jednak zauważysz jakąkolwiek wilgoć w okolicy krocza, nie bagatelizuj tego, tylko w sporadycznych przypadkach zdarza się, że wody odchodzą jednocześnie jako duża ilość płynu – w przeważającej większości przypadków delikatnie się sączą. Jeśli zauważysz u siebie wyciek płynu z pochwy lub jeśli wody odejdą całkowicie jak najszybciej jedź do szpitala, ponieważ poród już się zaczął.

6. Problemy z żołądkiem

Tuż przed porodem, organizm może próbować samoistnie się oczyścić. Najczęściej występują biegunki oraz wymioty. U wielu kobiet zanika również apetyt.

Marta

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie