5 uwag w stosunku do młodej mamy, którymi nie należy się przejmować
Udostępnij Google News
Psychologia

5 uwag w stosunku do młodej mamy, którymi nie należy się przejmować

Niedawno po raz pierwszy zostałaś mamą i od tego czasu bezustannie słyszysz od rodziny i znajomych najrówniejsze rady lub krytyczne uwagi? Pamiętaj, że to twoje dziecko, ty je wychowujesz i to ty razem z parterem decydujecie o wszystkim co się dzieje z waszą pociechą. Osoby, które mają dużo do powiedzenia znajdą się zawsze, jednak najważniejsze to żyć po swojemu i puszczać ich uwagi mimo uszu.

Przedstawiamy sytuacje, w których słysząc coś takiego absolutnie nie powinnaś się przejmować.

1. „jak możesz zostawiać dziecko z obcą kobietą”

Gdy kończy się urlop macierzyński mama wraca do pracy i łączy obowiązki rodzicielskie z rozwojem swojej kariery zawodowej. Bardzo często zdarza się, że nie ma nikogo kto mógłby w tym czasie zajmować się dzieckiem, decyduje się więc na zatrudnienie niani. Robi przy tym wszystko co w jej mocy aby zapewnić maluchowi możliwie jak najlepszą opiekę.

Niestety zdarza się, że słyszy od kobiet z rodziny bądź koleżanek : „ jak możesz zostawiać z nią dziecko? Wpuszczać do domu i zostawiać samą?” Zadowolona z siebie i spełniona mama przeniesie na dziecko znacznie więcej radości i pozytywnej energii niż owładnięta depresją i spędzająca całe dnie w domu. Nie przejmuj się więc docinkami i wzbudzaniem poczucia winy tylko zadbaj też o siebie.

2. „Dlaczego ono jeszcze nie siada? Dlaczego nie raczkuje? Czemu tak mało mówi?”

Rodzice zwykle z zapartym tchem obserwują postępy jakie czynią ich pociechy i cieszą się z każdej nowej umiejętności. Problem pojawia się w momencie gdy publikacje na temat dzieci i opinie znajomych oraz rodziny wskazują, że maluch powinien już nauczyć się pewnych rzeczy a on jeszcze tego nie rodzi. W takiej sytuacji mama potrzebuje dystansu. Skup się na swoim dziecku i bądź dla niego podporą w tym co już potrafi, absolutnie nie zmuszaj do nauki nowych rzeczy – może się jedynie zrazić i wyuczenie umiejętności odsunie się jeszcze w czasie. Czas w jakim dziecko zgłębia kolejne rzeczy jest bardzo indywidualny i jeśli coś zacznie robić później wcale nie oznacza to dla niego nic złego.

3. „Dlaczego tak wcześnie przestałaś karmić piersią?”

Krytyka sięga zenitu gdy otoczenie widzi, że karmisz dziecko mieszanką z butelki? Wszyscy dookoła uważają, że powinnaś jak najdłużej karmić dziecko mlekiem z piersi, bo taki pokarm jest najlepszy i dziecko tego potrzebuje. Nie przejmuj się docinkami – mamy, które wcześnie przestają karmić piersią mają ważne powody, a dziecku z całą pewnością niczego nie brakuje, jeśli ma twoją troskę. A krytykanci niech lepiej skupią się na swoich wadach.

4. „Jak ty to robisz, za moich czasów...”

Wychowujesz i pielęgnujesz malucha zgodnie ze swoją aktualną wiedzą, poradami lekarzy i tym co czytasz w literaturze. A i tak słyszysz od mamy, babci czy ciotki, które małe dzieci miały kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu, że one zrobiłyby to zupełnie inaczej. Wiedza na różne tematy się pogłębiła i wiele rzeczy, które robiono dawniej dziś są niedopuszczalne, staraj się więc dbać o malucha w zgodzie ze sobą. Warto ustalić, że potrzebujesz ich wsparcia, ale chcesz także aby ci ufały i pozwoliły wychowywać własne dziecko po swojemu.

5. „Czemu ubrałaś to dziecko tak ciepło? Przecież jest za lekko ubrane zmarznie.”

Aby sprawdzić czy dziecko jest odpowiednio ubrane wystarczy przyłożyć dłoń do jego karku lub pleców. Jeśli będą zimne znaczy, że jest ubrane zbyt lekko i może być mu chłodno, jeśli zaś gorące może się przegrzewać. Maluchowi powinno być ciepło ale nie za gorąco. Mama z całą pewnością dobierze dla swojej pociechy najodpowiedniejszy strój na każdą pogodę. Zwróć uwagę krytykantom, że jeśli będziesz przegrzewać malucha to najprawdopodobniej się przeziębi.

Marta

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie