Jak się pozbyć zgagi?

Zdrowie Sobota, 25 kwietnia 2020
Oceń:
4 / 12 głosów

Silnie pieczenie za mostkiem, a także w przełyku, które pojawia się po spożyciu posiłku to właśnie zgaga. Mamy z nią do czynienia w momencie, kiedy kwas z żołądka z jakiegoś powodu cofa się do naszego przełyku. Zgagi nie powinno się bagatelizować, gdyż może być ona objawem poważniejszych problemów.

Skąd się bierze zgaga?

Kiedy coś zjemy i pokarm trafi już do żołądka, powinien w nim zostać tak długo, aż nie zostanie strawiony, czasami jednak dzieje się inaczej i wraca do przełyku. Wówczas kwas żołądkowy podrażnia przełyk. Zgaga to bolesne uczucie i bardzo nieprzyjemne, warto więc starać się zmniejszyć jej objawy choćby dla własnego komfortu.

Dlaczego zgaga się pojawia?

Zgaga pojawia się zazwyczaj w momencie, gdy za dużo zjemy, także jednym z powodów jej powstawania jest po prostu obżarstwo. Jej pojawieniu się sprzyja także przyprawianie potraw dużą ilością bardzo ostrych przypraw, ale także jedzenie bez dokładnego żucia, łapczywie.
Jak uniknąć zgagi oraz jak sobie z nią radzić domowymi sposobami?

Jeśli chcesz uniknąć zgagi nie objadaj się zbytnio. Zamiast jeść 2-3 ogromne posiłki dziennie jedz częściej, ale w mniejszych ilościach. Nie kładź się spać zaraz po jedzeniu, ostatni posiłek zjedz około 2-3 godziny przed snem. Nie pracuj fizycznie przez kilka godzin po posiłku, staraj się też nie pochylać.

Źródło: pl.freepik.com