Właściwości mniszka lekarskiego

Zdrowie Środa, 29 kwietnia 2020
Oceń:
4 / 16 głosów

Mniszku lekarskiego Ci u nas dostatek. Wiosna to czas, kiedy bez problemu znajdziemy na zielonej łące żółte place z mniszkiem. To bylina z popularnej rodziny astrowatych. W różnych częściach Polski nazywa się mniszek lekarski nieco inaczej na przykład mlecz, dmuchawiec czy wilczy ząb.

Właściwości mniszka lekarskiego

Być może tego nie Wiesz, ale mniszek lekarski jest jadalny. Może stać się na przykład doskonałą ozdobą do wszelkiego rodzaju sałatek. Można jeść go na surowo, ale też smażyć lub gotować. Można użyć go jako dodatku do kąpieli lub stosować okłady z mniszka lekarskiego. A jakie ma właściwości?

Mniszek lekarski - co potrafi?

Jeśli masz problem z wydzielaniem żółci, to mniszek lekarski może pobudzić czynności wątroby. Dodatkowo mniszek działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Wspomaga tym samym walkę z wszelkimi drobnoustrojami. Dodatkowo też pomaga walczyć ze złym cholesterolem, a to jeszcze nie wszystko.

Warto mieć w domu syrop z mniszka lekarskiego, który sprawdzi się szczególnie w przypadku, gdy masz infekcję górnych dróg oddechowych i kaszel. Witaminy, których dostarczy Ci syrop z mniszka lekarskiego wspomogą walkę z drobnoustrojami. Syrop z mniszka warto też pić w przypadku infekcji dróg oddechowych.

Źródło: pl.freepik.com