Biofilia we wnętrzach - na czym polega?

Biofilia we wnętrzach - na czym polega?

Biofilia w aranżacji wnętrz to trend, który podkreśla bliskość z naturą. Jego wyrazem jest m.in. stosowanie naturalnych materiałów: drewna, kamienia i szkła, a także wszechobecne dekoracje roślinne. W pomieszczeniach mogą pojawiać się różnego rodzaju motywy florystyczne i botaniczne oraz kolory nawiązujące do świata natury.
Reklama
Biofilia ma sprawić, że domowa przestrzeń stanie się harmonijnym miejscem wypoczynku i odskocznią od zurbanizowanych przestrzeni. W takim miejscu można lepiej odpocząć i zapomnieć o miejskim pędzie.

Trend biofiliczny w aranżacji pomieszczeń i nie tylko

Biofilia we wnętrzach to trend, który cieszy się rosnącym zainteresowaniem wśród projektantów wnętrz. Jego najważniejsze elementy to korzystanie z prostych rozwiązań oraz wybór organicznych i biodegradowalnych materiałów. Elementy biofiliczne najczęściej pojawiają się na etapie wykańczania i wystroju wnętrz, ale mogą być wprowadzane już na etapie budowy i tworzenia konstrukcji budynku. W tym celu warto zasięgnąć informacji na specjalistycznych stronach internetowych zawierających porady budowlane oraz skonsultować się z doświadczoną ekipą budowlaną, aby dowiedzieć się, jakie technologie umożliwią np. innowacyjne metody oczyszczania powietrza w domu.
Reklama

Styl biofilia, czyli naturalne materiały i kolory ze świata natury

Aranżacje wnętrz urządzone zgodnie z zasadami biofilii stawiają na barwy ziemi oraz inne kolory pochodzące ze świata natury. Znajdziemy w nich różne odcienie zieleni, brązu i beżu, ale także bardziej energetyczne żółcie, pomarańcze czy czerwienie nawiązujące od żywych barw kwiatów egzotycznych. W ostatnich sezonach popularnością cieszą się dostojne butelkowe zielenie, rudości i błękity, które mogą pojawić się np. na dużej kanapie w salonie. Do tego dopasowuje się meble i dodatki wykonane z organicznych materiałów: szkła, drewna, metalu, betonu, kamienia czy trawy. Przykładem może być stolik kawowy wykonany z pnia drzewa, bambusowe rolety w oknach czy lampa solna przy łóżku w sypialni.
Reklama
Wybierając meble z drewna, najlepiej zdecydować się na te z widocznymi sękami i naturalnym rysunkiem drewna. Całość mogą dopełniać grafiki, plakaty i tapety z roślinnym wzornictwem, np. rysunkiem liści bananowca lub monstery. Motywy florystyczne mogą pojawiać się także na zasłonach, poduszkach, pledach i dywanach. Ważne są nie tylko akcenty estetyczne, ale także to, czego nie widać, czyli np. wybór farb bezpiecznych dla środowiska oraz preparatów wolnych od toksyn. W domu każdego miłośnika przyrody nie powinno zabraknąć strumieni naturalnego światła słonecznego oraz żywych roślin w ceramicznych, wiklinowych lub drewnianych donicach. Ciekawym dodatkiem są także makramy wyplatane z naturalnego sznurka oraz kosze z trawy morskiej. Wszystkie te zabiegi mają stworzyć przytulny klimat i budować atmosferę autentyczności.
Reklama
Artykuł sponsorowany
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama