Mitomania - jak się objawia?
Umówiłyście się w ustronny miejscu, bo powiedziała, że to ważne i dla niej i dla ciebie. Już na wstępie usłyszałaś, że dalej są razem i wcale nie zamierzali tego zmienić. A to był tylko wstęp do opowieści o jego kłamstwach. Bo później okazało się, że nie zna słowa po hiszpańsku, pracę zmienia średnio co pół roku, a czasem nawet nie pracuje wcale. Nigdy też nie skoczył ze spadochronem, nie złamał palca u nogi, a jego ojciec nie miał zawału. A on sam nie ma też guza mózgu. Nagle rozumiesz, że przez ostatnie miesiące żyłaś w okrutnym kłamstwie, a raczej w wielu kłamstwach, o których nie miałaś pojęcia. Tak właśnie działa mitoman.
Mitomania to zaburzenia osobowości
Osoba, którą nazywamy mitomanem, jest skłonna do tworzenia wielu różnych historii na swój temat. Często robi z siebie kogoś, kim nie jest, koloryzuje fakty, a wszystko po to, żeby w jakiś sposób się dowartościować. Chce być bohaterem dla osób, z którymi spędza czas, choć z drugiej strony to patologiczne kłamstwo wcale nie ma być sposobem na osiągnięcie jakiegoś celu. Osoba, która jest mitomanem, będzie bardzo przekonywująca w tym, co mówi, ale ona sama będzie w to wierzyła.
Mitoman może kłamać bardzo długo. Nawet przez kilka lat. Cała jego strategia jest zwykle tak dobrze przemyślana, że naprawdę trudno wpaść na to, że wszystko co mówi to kłamstwa. Dzieje się tak dlatego, że mitoman sam wierzy w to, co mówi i bardzo się z tym utożsamia, to też jest mocno naturalny w swoich wypowiedziach. Mitoman wymyśla historie, które brzmią bardzo realnie. Wszystkie wydarzenia przedstawia w taki sposób, żeby inni skupiali na nim uwagę, podziali go, żałowali.