Co to jest mitomania?
Udostępnij Google News
Psychologia

Co to jest mitomania?

Poznaliście się już jakiś czas temu i od początku świetnie się dogadywaliście? Podziwiałaś go, bo w Twoich oczach był wręcz idealny? Miał świetną pracę, skończył kurs hiszpańskiego i skakał ze spadochronem, gdy miał ochotę na odrobinę szaleństwa. Mówił nawet, że dla Ciebie się rozwiódł, a Ty po wielu miesiącach wreszcie zechciałaś się otworzyć i dać mu szansę, po czym dostałaś cios prosto w serce gdy.. odezwała się jego żona!

Mitomania - jak się objawia?

Umówiłyście się w ustronny miejscu, bo powiedziała, że to ważne i dla niej i dla ciebie. Już na wstępie usłyszałaś, że dalej są razem i wcale nie zamierzali tego zmienić. A to był tylko wstęp do opowieści o jego kłamstwach. Bo później okazało się, że nie zna słowa po hiszpańsku, pracę zmienia średnio co pół roku, a czasem nawet nie pracuje wcale. Nigdy też nie skoczył ze spadochronem, nie złamał palca u nogi, a jego ojciec nie miał zawału. A on sam nie ma też guza mózgu. Nagle rozumiesz, że przez ostatnie miesiące żyłaś w okrutnym kłamstwie, a raczej w wielu kłamstwach, o których nie miałaś pojęcia. Tak właśnie działa mitoman.

Mitomania to zaburzenia osobowości

Osoba, którą nazywamy mitomanem, jest skłonna do tworzenia wielu różnych historii na swój temat. Często robi z siebie kogoś, kim nie jest, koloryzuje fakty, a wszystko po to, żeby w jakiś sposób się dowartościować. Chce być bohaterem dla osób, z którymi spędza czas, choć z drugiej strony to patologiczne kłamstwo wcale nie ma być sposobem na osiągnięcie jakiegoś celu. Osoba, która jest mitomanem, będzie bardzo przekonywująca w tym, co mówi, ale ona sama będzie w to wierzyła.

Źródło: pl.freepik.com
Udostępnij Google News Komentarze

Polecane dla ciebie