Dlaczego brzydko pachnę?
Za wydzielanie potu odpowiadają gruczoły rozmieszczone na całej naszej skórze. Możemy wyróżnić gruczoły apokrynowe i ekrynowe. Gruczoły ekrynowe produkują bezwonny pot, natomiast apokrynowe odpowiadają za bardzo intensywny i nieprzyjemny zapach potu. Jeżeli mamy za dużo gruczołów apokrynowych wówczas borykamy się z problemem nadmiernej potliwości. Jednak nieprzyjemny zapach potu może być również związany z niewłaściwą higieną osobistą. Wiele osób myje się nieregularnie lub niedokładnie. Brzydki zapach może mieć również podłoże chorobowe. Nieprzyjemny zapach potu sygnalizuje problemy z:
- tarczycą
- cukrzycą
- żywieniem
- gospodarką hormonalną
- nerkami
Zapach potu: tarczyca, hipoglikemia i inne choroby mają związek z potem. Problemy z tarczycą mogą objawiać się nieprzyjemnym zapachem ciała. Przy nadczynności tarczycy organizm wydziela nadmierną ilość potu, która może być przyczyną nieprzyjemnego zapachu. W przypadku cukrzycy jest podobnie, dodatkowo pot może pachnieć amoniakiem, jeżeli mamy problemy z nerkami. Jeżeli chodzi o inne problemy zdrowotne, które mogą mieć związek z brzydkim zapachem potu i nadmierną potliwością to należą do nich menopauza, czy problemy nowotworowe. Co jeszcze wiadomo w tym temacie?
Pachnę tym, co jem. Istnieje pewna korelacja- zapach potu a dieta. Bakterie odpowiadające za brzydki zapach potu żywią się białkami, cukrami oraz tłuszczami. Swoją pożywkę oczywiście czerpią z tego, co sami zjemy. Produkty silnie przetworzone, fast foody, tłuste potrawy, tzw. niezdrowa żywność, będzie sprzyjać wydzielaniu się potu o brzydkim zapachu. Nieprzyjemnemu zapachowi będą również sprzyjać produkty zawierające związki siarki, czyli przykładowo czosnek lub cebula. Tym samym należy również unikać konserwantów w potrawach oraz ostrych przypraw. Ważna jest też ilość spożywanych pokarmów i nasz styl życia. Jeżeli jemy dużo i niezdrowo, ponadto nie dbamy o suplementację, to będzie to odbijać się na naszym zdrowiu, również, jeżeli chodzi o potliwość.